Laura Jacquesová a její partner Richard Remde z anglického Yorkshiru jsou dalšími zákazníky, kteří využili služeb vědců z jihokorejské nadace Sooam Biotech Research. Jako vůbec první na světě si však zde nechali naklonovat svého již zemřelého psa, a to hned dvakrát. Nejde však o příliš levnou záležitost, kvůli komplikacím je celý proces vyšel na 67 tisíc liber, což je v přepočtu necelých 2,5 milionu korun.
Německý boxer jménem Dylan, kterého pár vlastnil, zemřel loni v červnu poté, co mu lékaři zjistili nádor na mozku. "Měla jsem Dylana od štěněte. Byla jsem jako jeho matka a on byl jako moje dítě, byl celý můj svět," řekla podle Daily Mail Jacquesová. Pár se proto rozhodl, že investuje své peníze do naklonování milovaného mazlíčka. Odebrali z Dylana vzorky DNA a odletěli s nimi do korejského vědeckého centra Sooam.
Sooam, jedna z největších laboratoří na světě pro klonování psů, "vyrobila" již přes 700 psů nejrůznějších plemen. Vždy však šlo o použité vzorky z živých psů. Technika spočívá v implantování DNA do "prázdného" psího vajíčka, do kterého jsou následně pouštěny elektrošoky, ty vyvolají buněčné dělení. Vajíčka jsou následně vložena do náhradní feny.
Bohužel napoprvé se klonování Dylana nepovedlo, a tak pár musel do Koreje vyrazit podruhé. Poté již bylo těhotenství náhradní matky potvrzeno. "Byli jsme šokováni a nadšení, začala se mi podlamovat kolena," uvedla devětadvacetiletá Jacquesová. "Řekli nám, že první štěně se chytilo během 1. svátku vánočního a druhé o den později," dodala. Štěňata jsou již týden na světě a mají totožnou DNA jako zesnulý Dylan. Je tedy pravděpodobné, že se mu budou štěňata podobat a také zdění některé jeho vlastnosti. Jacquesová a Remde štěňátka již navštívili, v karanténě v Jižní Koreji však musí zůstat až do července. "Není pochyb o tom, že ty psy budeme milovat. Až je budu vídat každý den, bude to pro mě připomínkou toho, jak moc jsem Dylana milovala," uvedla šťastná majitelka.
Pár se přestěhoval do vlastního domu na kopec s výhledem na krajinu speciálně prý kvůli jejich mazlíčkům. Vlastní totiž mimo nových psích přírůstků také zlatého retrívra, bullmastifa, shih-tzu a kokršpaněla, dále sedm morčat, dva králíky, jednoho pískomila a křečka. "Je tu trochu zalesněná plocha. Je to skvělé pro psy, mají zde spoustu prostoru k pohybu. Chystáme se také postavit v rohu zahrady hřbitov pro Dylana s jeho náhrobkem," řekl čtyřiatřicetiletý Remde. Dylana má pár stále uschovaného v mrazáku, až bude hotový hřbitov, uspořádají mu pohřeb.
Jacquesová se prý o klonování psů dozvěděla z dokumentárního filmu. Šlo o soutěž právě nadace Sooam pro majitele psů ze Spojeného království, kde hlavní cenou bylo naklonování jejich psa zdarma. Vítězkou se stala Rebecca Smithová a její jezevčík jménem Winnie, který je stále naživu. Klonování proběhlo úspěšně.
David Kim, vědec ze Sooam řekl, že klonování psů pro Jacquesovou bylo velmi vzrušující, protože vzorky DNA byly z Dylana odebrány dvanáct dní po jeho smrti. "Jedná se o první případ, kdy jsme odebíraly buňky z mrtvého psa a to po velmi dlouhé době. Doufáme, že se nám do budoucna podaří dobu po smrti, kdy můžeme odebrat vzorky DNA pro klonování, ještě o něco prodloužit" řekl Kim.
Klonování zvířat má však také své kritiky a jedním z nich je i RSPCA (Královská společnost pro prevenci krutého zacházení se zvířaty). "Existují vážné etické i sociální obavy týkající se používání technologie klonování na zvířatech. Klonování zvířat vyžaduje postupy, které způsobují bolest a utrpení. Máme k dispozici důkazy o tom, že naklonovaná zvířata častěji trápí tělesné neduhy, jako jsou nádory, zápal plic či neobvyklé růsty," řekl mluvčí RSPCA.