Populace zákonem chráněné vydry říční v Orlických horách je v posledních letech stabilní a aktuálně čítá šest dospělých jedinců a dvě mláďata. Zjistili to ochránci přírody, kterým sčítání vyder po několika letech umožnila letošní mrazivá zima s dostatkem sněhu. Při sčítání v roce 2013 bylo v Orlických horách napočítáno sedm dospělých jedinců a tři mláďata.
"Počty vyder se zdají být v Orlických horách stabilní. Pravidelně nacházím vydry na Divoké Orlici, která tvoří hlavní centrum jejich výskytu v Orlických horách," uvedl v tiskové zprávě zoolog Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory Václav Pavel. Vydra je největší šelmou žijící v českých řekách a rybnících. V minulosti byla téměř vyhubena, vracet se začala v devadesátých letech minulého století.
Počet vyder v Orlických horách odpovídá jejich obvyklému stavu v prostředí horských pstruhových toků. V horských oblastech se počty pohybují v rozmezí tří až čtyř dospělých zvířat na sto kilometrů čtverečních, CHKO Orlické hory má rozlohu 204 kilometrů čtverečních. Vydry jsou teritoriální zvířata, každý jedinec si hlídá svůj domovský okrsek.
Pro stopování a spočítání vyder musí být splněno několik podmínek. "Musí napadnout čerstvý sníh, aby byly vidět stopy z jedné noci, což umožní rozpoznat jednotlivé stopní dráhy, a tedy odlišit jednotlivce. Musí být z velké části zamrzlé toky, aby vydra vylezla z vody na sníh či led a stopy udělala," uvedla zooložka Kateřina Poledníková z ochranářské společnosti ALKA Wildlife. Do terénu pak musí jít vydří stopy ve stejný den hledat větší množství lidí. V Orlických horách se do stopování zapojilo patnáct expertů, kteří zkontrolovali všechny vodní toky a plochy na území CHKO Orlické hory.
Populace vyder v Orlických horách čítá osm jedinců
Relax
27. 1. 2017 06:30
Vydra říční.
Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/Claudia Otte / CHROMORANGE