Ve výběhu ovcí domácích valašek v ostravské zoologické zahradě je k vidění šest jehňat. Zajímavostí je, že nejsou všechna bílá, jak je u tohoto plemene obvyklé, ale jsou mezi nimi barevně odlišná dvojčata - černobílá ovečka a celý černý beránek.
Ovce domácí valaška je odolné plemeno a samice často rodí mláďata uprostřed zimy. Mláďata jsou velmi otužilá a od prvních dnů jsou schopna pobývat venku, a to i za poměrně nízkých teplot. "Jehňata v Zoo Ostrava se narodila postupně od konce ledna - 30. ledna dva beránci, 20. února beránek a ovečka, 22. února jeden beránek a poslední přišla na svět ovečka 1. března," uvedla v tiskové zprávě mluvčí zoo Šárka Nováková.
"V loňském roce jsme rozšířili stádo valašek o několik nových samic. Byla mezi nimi i jedna černá ovce... Černé zbarvení není u tohoto plemene zcela běžné. Černá samice porodila 20. února dvojčata - beránka, který je černě zbarvený jako matka, a ovečku, která je bílá s výraznými černými fleky," dodala Nováková. Všechna jehňata mají návštěvníci možnost vidět ve výběhu v expozici Na statku.
Ovce domácí - valaška je původní hrubovlnné plemeno chované pro mléko, maso a vlnu. Patří do skupiny tzv. cápových ovcí chovaných na Balkáně. Je menšího vzrůstu, v období laktace vyprodukuje 70 až 120 litrů mléka. Ve 20. století se pro větší užitkovost křížily valašky s jinými plemeny, až se původní plemeno stalo velmi vzácným. Podařilo se však zachránit a dnes je o něm vedena plemenná kniha.