Radost ve zlínské zoo. Možná se dočká slůněte afrického!

Relax
18. 1. 2017 19:00
Mládě slona indického v pražské zoo.
Mládě slona indického v pražské zoo.

Zlínská zoologická zahrada by se jako první v republice mohla dočkat mláděte slona afrického, narodit by se mělo příští rok v létě. Inseminace jednadvacetileté slonice Zoly byla úspěšná, řekl na tiskové konferenci zlínské radnice ředitel zoo Roman Horský. Zahrada chová tři slonice od roku 2003, vedení zoo zpočátku jejich rozmnožování neplánovalo.

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. V ČR chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

První umělé oplodnění slonice africké v Česku se uskutečnilo loni na konci září. Ošetřovatelé slonice na inseminaci připravovali dva roky, spolupracovali s odborníky ze zahraničí. Se slonicemi cvičili různé cviky, aby zvířata byla zvyklá na manipulaci. Několik měsíců si zvykaly na inseminační box. Ošetřovatelé jim i několikrát denně odebírali moč a krev, aby sledovali cyklus slonic a určili ideální okamžik pro inseminaci. Jako první byla ze slonic vybraná Zola, která je nejkontaktnější.

"Byl to první pokus, ani jsme nedoufali, že to vyjde napoprvé. Úspěšnost inseminace je asi 50 procent. Byli jsme schopni vše dobře načasovat, jde tam o hodiny," uvedl ředitel. Pro oplodnění bylo přivezeno zmražené semeno z francouzské zoo, pochází od divokého samce z Afriky. Další samice Kali by měla být uměle oplodněna v první polovině letošního roku.

Nový výběh pro slony bude hotov příští rok

Březost slonic trvá 22 měsíců. Chovatelé nyní budou sledovat vztahy mezi třemi slonicemi, hlídat budou také přísun potravy březí slonice. U slonic může být podle Horského problematický porod kvůli velikosti slůněte. "Mládě je stokilové, Zola je prvorodička, chceme hlídat, aby mládě nebylo příliš velké," uvedl ředitel. Zahrada kvůli tomu také zakoupí pro slonice váhu.

Zoo chystá výstavbu nového areálu Karibuni, jehož součástí budou i výběhy pro slony. Porod by se však měl uskutečnit ještě v tomto pavilonu. "Nechtěli jsme slonice v době březosti vystavovat změnám a přesouvat je do nového zařízení," uvedl Horský.

Letos se začne stavět první ze dvou výběhů pro slony v hodnotě 20 milionů korun, sloni jej budou moci využívat již příští rok. Poté začne stavba další části chovného zařízení, první etapa projektu Karibuni by mohla být dokončena v roce 2021. "Na šesti hektarech vznikne jedna z největších expozic pro slony v Evropě. Umožní chov až osmi afrických slonů," uvedl už dříve Horský. První etapa bude stát 200 milionů korun, město Zlín dá 60 milionů korun, přispěje také Zlínský kraj. Karibuni je dosud nejrozsáhlejším projektem zoo, zahrada kvůli němu získala nové pozemky.

Autor: ČTK Foto: , Radek Cihla

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ