Šupinatým mravenečníkům hrozí vyhynutí. Končí na talíři i v lécích

Relax
31. 7. 2014 12:00
Luskounům hrozí vyhubení; často končí na talíři.
Luskounům hrozí vyhubení; často končí na talíři.

Luskounům hrozí vyhynutí, tedy spíše vyjedení. Pro své chutné maso jsou v Asii častým chodem podávaným na nejrůznějších banketech. Zároveň je ničí i jejich využívání v čínské medicíně.

Záhadný hmyzožravec, který vypadá jako artyčok se čtyřma nohama, je známý také jako pangolin. Je častou kořistí pytláků a během posledních deseti let jich z volné přírody zmizel prý až milion.

"V 21. století bychom opravdu neměli jíst druhy na pokraji vyhynutí. Neexistuje žádná omluva pro tento ilegální obchod," citoval server Telegraph Jonathana Baillieho, spolupředsedu speciální skupiny spadající pod Komisi pro přežití druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).

"Všech osm druhů pangolinů je nyní vedeno na seznamu ohrožených vyhynutím, převážně jen z toho důvodu, že jsou prodáváni do Číny a Vietnamu," uvádí ve zprávě IUCN. Nezákonný obchod s luskouny kvete nejen kvůli delikátnímu jídlu, ale i proto, že se používají v čínské medicíně k léčbě lupenky a špatného krevního oběhu. Šupinatý mravenečník se tak stal nejvíc ilegálně prodávaným savcem na Zemi, uvádí IUCN.

Organizace bojuje za zvýšení snahy zvíře zachránit nejen v Asii, ale i Africe, kde také prudce roste poptávka. "První zásadní krok čínské a vietnamské vlády je provedení inventury svých pangolinů a její zveřejnění. Tehdy bude prokazatelné, že divoce žijící jedinci již nezásobují černý trh," řekl Dan Challender, spolupředseda speciální skupiny spadající pod Zoological Society of London. Ochránci chtějí pangoliny zachránit i pro specifickou evoluci. Kdyby všichni jedinci skončili na talíři, zmizelo by na osmdesát milionů let evolučního vývoje.

Luskouni nejsou zdaleka jedinými savci, kterým hrozí vyhynutí. Vědci nedávno zjistili, že planeta čelí nové vlně hromadného vymírání živočichů, jehož příčinou je poprvé v historii člověk. Nejvíce ohroženi jsou velcí savci jako sloni, nosorožci nebo lední medvědi. Více jsme psali zde.

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ