New York
Světelná pocta obětem 11. září ohrožuje až 160 tisíc ptáků
11.09.2019 06:00 Původní zpráva
Každý rok se v dolním Manhattanu 11. září při tragickém výročí teroristických útoků na dvojčata rozsvítí dva stoupající světelné paprsky, které vzdávají poctu obětem. Symbolické gesto ale ohrožuje ptactvo, které je zářivým světlem lákáno. Ročně je kvůli tomu ohroženo takřka 160 tisíc ptáků, zjistila nová studie. Informoval o tom server The New York Times.
Zářivé paprsky ptáky přitahují, jakmile se však ke světlu přiblíží moc blízko, jsou natolik dezorientováni, že mají problém odklonit se zpátky mimo světla. To zapříčiňuje i fakt, že na sebe zmateně vzájemně volají. Většina z nich pak zahyne na vyčerpání nebo zranění.
Ornitologové, ekologové a správci památníku už od roku 2005 spolupracují na tom, aby ptáky před zářivými světly a obrovskými budovami co nejlépe ochránili. Každopádně na jaře a na podzim, kdy ptáci migrují, mají problém i další americká města s mrakodrapy, například Chicago. Blíže jsme o této problematice psali v dubnu tohoto roku.
Při západu slunce, kdy jsou paprsky nejlépe viditelné, se vědci a dobrovolníci vypraví na střechu garáže nedaleko Světového obchodního centra a pomocí dalekohledu nebo i pouhým okem pozorují a počítají, kolik ptáků se kolem paprsků nahromadí. Mezi nimi jsou například sokoli, netopýři nebo lesňáček žlutý. Jakmile napočítají přibližně tisícovku ptáků, tak se světla na 20 minut zhasnou, aby se ptactvo mohlo rozptýlit.
Světelná pocta obětem zvýší hustotu ptáků oproti normálu až 150krát. Studie, která zkoumala vliv paprsků na ptáky mezi lety 2008-2016, přišla se závěrem, že světla ovlivnila migraci až u 1,1 milionu ptáků neboli zhruba 157 tisíc ptáků ročně. Celoroční statistika pak pracuje s mnohem vyšším číslem. Průhledná, reflexivní okna jsou totiž i během slunečného dne nebezpečná. "Světlo je naláká a sklo ukončí," poznamenala Susan Elbinová, ředitelka organizace New York City Audubon, která se zabývá ochranou ptactva.
I když se ale ptákům může podařit "ze sevření světel" vymanit, stále mohou být v ohrožení života. Během své úspěšné snahy totiž mohou spotřebovat příliš mnoho tuku, který si ukládají kvůli dlouhé migraci. "Mají ho tak akorát, aby doletěli tam, kam musí doletět: čím tlustší jste, tím více energie spotřebujete," dodala Elbinová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.