Ústecké zoologické zahradě se podařil odchov dvou nosálů bělohubých. Mláďata připomínající malé medvídky už mohou pozorovat návštěvníci. Informovala o tom mluvčí zoo Věra Vrabcová.
Populace nosálů bělohubých se zmenšuje. Může za to hlavně lov a ztráta přirozeného prostředí. "V České republice je ještě chová Zoo Jihlava a Zoo Praha, mláďat se zatím dočkala jen ústecká zoo," uvedla Vrabcová. V celé Evropě je pouze 46 jedinců tohoto druhu.
V Ústí začali nosály chovat před dvěma lety. Samice Rosalina pochází ze zoo v Magdeburgu a samec José je z Kuby, odkud se dostal do německého Halle a pak na sever Čech. "Vzhledem k rozdílnému stáří a velikosti byla obě zvířata od sebe nejprve oddělena ve dvou expozicích v pavilonu zvaném zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup. Když samička dospěla, umožnili jsme jim nejprve jen vizuální a čichový kontakt, a když nebyla pozorována žádná agresivita, mohli být společně," uvedl vedoucí zoologického útvaru Lukáš Štěrba.
Úspěšné páření chovatelé pozorovali, proto odhadli, kdy samice porodí. "Zhruba dva až tři týdny před termínem byl samec pro jistotu oddělen a samici jsme nabídli velké množství hnízdního materiálu i možností bezpečného zázemí jako je stromová dutina, proutěný košík nebo dřevěné boudy," uvedla chovatelka Zdena Nyáriová.
Mláďata se narodila 4. června. Samice je nastěhovala do jedné z dřevěných budek umístěných ve výšce u stropu. "Nechávali jsme ji v klidu, občas jsme zaslechli nějaké zvuky, ale až tento týden jsme pozorovali dvě vykukující hlavičky, nyní je již mohou pozorovat návštěvníci i během dne. Samice je hodně ostražitá a hlídá si je, ani ne tak před návštěvníky, ale před námi," uvedla chovatelka.
Mláďata nosálů patří podle chovatelky mezi nejroztomilejší mláďata. Se vztyčeným ocáskem pobíhají buď po zemi a protáhlým čenichem hledají potravu nebo šplhají obratně ve větvích stromů. V přírodě obývají zejména Střední Ameriku, ale i severozápad Jižní Ameriky a jih USA a Mexiko.