První z pěti letošních tematických botanických výstav představila plzeňská zoologická a botanická zahrada. Výstavu Rostliny a mravenci najdou návštěvníci v pavilonu nosorožců a přiblíží jim tajemný a fascinující svět společenstev mravenců. Na výstavě žije 15 druhů mravenců, z toho deset je z Evropy a Asie, nechybí ale ani zástupci afrických a jihoamerických druhů. Snadnější pozorování života mravenců umožní přiložené lupy.
"Mezi zajímavé již názvem patří mravenec osmitrnný, mravenec střihač nebo mravenec zrnojed," řekl mluvčí Martin Vobruba. Mravenci zrnojedi podle něj sbírají semena rostlin do svých hnízd, kde je dříve či později zkonzumují. "Ze Středozemí známe případy, kdy mravenci zrnojedi rodu Messor sesbírali ročně až 100 kilogramů zrní na jeden hektar obilného pole," řekl mluvčí.
Z naučných tabulí se návštěvníci dozvědí i informace o mravencích, o jejich soužití s rostlinami a o přírodě. Přečtou si například, že mravenci patří k nejrozšířenějšímu hmyzu na světě. Jako vysoce dominantní živočichové, propojení spletitou sítí vztahů s mnoha jinými organismy, mají mravenci obrovský ekologický i ekonomický význam. "V současné době je známo více než 13.150 druhů mravenců. Mravenčí kolonie čítají v závislosti na druhu desítky až miliony jedinců. Na území České republiky bylo dosud nalezeno 111 druhů mravenců žijících ve volné přírodě," uvedl Vobruba.
Letos, kdy si plzeňská zoo připomíná 90. výročí založení, připravili botanikové několik výstav. Kromě pohledu do mravenčího království čeká návštěvníky expozice rostlin evropských hor, v létě se otevřou expozice Soukromí rostlin, výstava o jedovatých i užitkových rostlinách v životě člověka a v září expozice o mimikrech - o umění hmyzu splývat s okolními rostlinami.