V plzeňské zoo se poprvé narodilo mládě hrošíka

Relax
26. 11. 2014 14:30
Čtyřkilogramová samička je novým přírůstkem plzeňské zoo.
Čtyřkilogramová samička je novým přírůstkem plzeňské zoo.

Až dvě třetiny dne zatím prospí mládě hrošíka liberijského, které se v sobotu časně ráno narodilo v plzeňské zoologické zahradě. Zhruba čtyřkilogramová samička je teď velká asi jen jako hlava její třísetkilogramové matky Moniky. Je to ale vitální mládě a když je vzhůru, čile poskakuje kolem matky. Návštěvníci zatím nejčerstvější přírůstek nevidí, pohled do jejich světa v porodním boxu zprostředkovává on-line přenos, díky němuž lidé na internetu mohli sledovat i sobotní porod.

Pro plzeňskou zoo, která získala prvního hrošíka před čtyřmi roky, je narození mláděte prvoodchov. Pro oba rodiče, devětadvacetiletého samce Leipiho a šestnáctiletou Moniku, je to už několikátý potomek. Návštěvníci už mohli mládě hrošíka vidět - před dvěma lety přijela do zoo Monika se svým tehdejším mládětem Cipískem. V Plzni nyní žijí tři dospělí hrošíci, kromě rodičů nového mláděte ještě třiadvacetiletá samice Pompe. Všichni pocházejí z Německa. V Plzni jsou v expozici afrického deštného pralesa, takže mohou v létě doplavat vodním příkopem až na opičí ostrov.

Z malé samičky mají chovatelé velkou radost, i když vzácnější by bylo narození samečka. "Pro chov by bylo trochu cennější, kdyby se narodil sameček, protože četnost porodů samiček je až devětkrát desetkrát větší než u samců," vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba. V nejbližších týdnech, až mládě bude sílit, chovatelé otevřou průhled z lávky pavilonu do zadního porodního boxu. Později pustí Moniku s mládětem do expozice s bazénem. V Plzni by měla malá samička zůstat asi dva roky.

Je to prý vitální mládě, které čile poskakuje kolem své matky Moniky.

"Teď je důležitý klid, pak budeme zkoušet mládě dostat do vody. Nevíme, jestli bude plavat, za jak dlouho. Nemáme s tím zkušenosti. Budeme se snažit, aby ho tam Monika dostala a budeme postupně zvyšovat sloupec vody," uvedl chovatel Vlastimil Cihlář. Monika je podle něj výborná matka a malá samička se ji snaží ve všem napodobovat.

Kromě mateřského mléka, které zatím zůstává hlavní složkou její potravy, už zkouší ochutnat i zeleninu. "Už jsem poslední dva dny sledoval, že mládě se okamžitě snaží s matkou okusovat salát a zobe i drobné pelety, zatím jen malinké množství," dodal Cihlář.

Podle Vobruby jsou hrošíci v přírodě ohrožený druh, samotářským skrytým způsobem jich v přírodě žije 3000 až 5000. "Bývaly doby, kdy hrošíky chovalo sedm zahrad v Československu, nyní jsou kromě Plzně k vidění v zoo ve Dvoře Králové, Olomouci a Jihlavě," řekl. Hrošík byl podle něj považován za vyhynulý druh. "Svět ho vzal na vědomí až v roce 1913," dodal.

Autor: ČTK Foto: archiv , Němeček Pavel

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ