V Gočárových domech v pražské zoologické zahradě jsou k vidění nejrůznější druhy štírů. Výstava představuje největší i nejmenší štíry světa. Zvířata typická svými klepety a jedovým trnem budou vystavená do 26. května. Informovala o tom vedoucí publikačního oddělení zahrady Helena Petáková.
"Štíři jsou staří přes 350 milionů let a za tu dobu se změnili minimálně. Je to kus prehistorie," popisuje tato zvířata jejich chovatel Šimon Kapic, který je zároveň autorem výstavy. Štíry pražská zoo představila poprvé loni a výstava tehdy vzbudila velký zájem.
Letos mohou lidé obdivovat například veleštíra trnitého, který patří mezi největší zástupce veleštírů. K obraně používá masivní klepeta a bez trvalých následků vydrží déle než rok nepřijímat potravu. Pouštní štíři zase přežijí několik měsíců bez vody.
Mezi vystavenými štíry jsou i velikáni. Veleštír největší a štír nejdelší dosahují délky i přes dvacet centimetrů a patří tak mezi největší štíry světa. Naopak štír Innesův měří pouhých 2,5 centimetru. Celkem mohou návštěvníci obdivovat 40 druhů štírů.
Většina druhů štírů je plachá a není třeba se jich bát. Jejich březost může trvat přes dva roky a samice jsou schopné pozdržet porod mláďat do doby, než nastanou příznivé podmínky. Další informace ze života těchto zvířat se mohou návštěvníci dozvědět každou neděli při komentovaných prohlídkách a prezentaci štírů. Na čas mezi 14 a 15 hodinami jsou připravené ukázky krmení.
Pražská zoologická zahrada v Troji první návštěvníky uvítala 28. září 1931. Od té doby se zařadila mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Areál loni navštívilo 1 427 491 lidí. Byl to třetí nejlepší výsledek za dobu její existence.