Ve zlínské zoo začala stavba prvního výběhu pro slony

Relax
10. 11. 2017 06:00
Ředitel zoo R. Horský (vlevo) a J. Čunek připíjejí u základního kamene stavby.
Ředitel zoo R. Horský (vlevo) a J. Čunek připíjejí u základního kamene stavby.

Ve zlínské zoologické zahradě začala výstavba prvního výběhu pro slony, který bude součástí projektu Karibuni. Zahrada kvůli projektu výrazně rozšíří svůj areál, získala 21 hektarů nových pozemků, nyní má areál rozlohu 55 hektarů. První ze dvou plánovaných výběhů pro slony bude mít tři hektary, hotový by měl být v příštím roce, řekl ředitel zahrady Roman Horský.

Výběh vznikne také kvůli plánům na rozšíření chovu slonů afrických, nyní má zoo tři slonice, z nichž jedna je březí. Mládě by se mělo narodit příští rok v létě. První umělé oplodnění slonice africké v Česku se uskutečnilo loni koncem září. Ošetřovatelé slonice připravovali na inseminaci dva roky, spolupracovali s odborníky ze zahraničí. Se slonicemi cvičili různé cviky, aby byly zvyklé na manipulaci. Jako první byla ze slonic vybraná Zola, která je nejkontaktnější. Letos v lednu ředitel zoo potvrdil, že inseminace byla úspěšná.

Na snímku základní kámen stavby.Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. V ČR chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

V první části projektu Karibuni, který zavede návštěvníky do střední a západní Afriky, vznikne za 24 milionů korun výběh pro slony, ve kterém bude i vodní plocha. V další části přibude chovné zázemí pro slony, dokončeno by mělo být do roku 2020. Pavilon bude velký asi 3600 metrů čtverečních. "Je to asi jako dnešní výběh slonů i s vnitřním pavilonem," uvedl ředitel. Expozice slonů by po dokončení chovného zařízení měla patřit ke třem největším na světě.

V dalších letech by měly přibýt další části projektu Karibuni. "Návštěvníkům nabídneme mimo jiné zážitek z projížďky v loďkách a náklaďácích i z přespání v africkém kempu. Hlavní dominantou bude chovné zařízení pro slony. Oblast se stane domovem i dalších zástupců africké fauny, a to primátů, šelem, afrických kopytníků a hrochů," uvedl ředitel.

Karibuni bude podle něj jinou expozicí, než jsou návštěvníci zoologických zahrad zvyklí. "Chceme prezentovat svět zvířat, v klasické zoo jsme ve světě lidí a zvířata tam nějak stupují, tady bychom to chtěli otočit, " uvedl Horský. "Měla by tam být velká stáda, velká plocha, máme obrovský kus země," řekl Horský.

Projekt Karibuni rozšíří areál směrem na obec Lukov. Zahrada získala pozemky z velké části zdarma, zejména od státu, také díky směně pozemků svého zřizovatele města Zlína.

Nový sloní výběh by měl zvýšit návštěvnost zahrady, která je již několik let druhou nejnavštěvovanější zahradou po pražské zoo. Loni si zlínskou zahradu prohlédlo rekordních 668.303 lidí, o 30.000 více než předloni.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ