Velemlok Boleslav Jablonský z pražské zoologické zahrady je samička, ukázalo překvapivě pondělní ultrazvukové vyšetření. To je prakticky jediný způsob, jak spolehlivě určit pohlaví těchto obojživelníků. Během příštího roku by tento velemlok měl dospět a pak by se chovatelé mohli pokusit o rozmnožení. Andy, kterého zoo získala jako druhého z největších mláďat, je totiž už prakticky dospělý samec.
Pro vyšetření pohlaví velemloků čínských byl do Prahy pozván německý veterinář a vědec Thomas Hildebrandt, který se specializuje na práci s ultrazvukem. Pomohl určit jako samce Šmícu, jediného ze tří dospělých velemloků, u nějž si chovatelé dosud nebyli pohlavím jisti.
Hildebrandta následně personál pražské zoo požádal i o vyšetření dvou největších mláďat a nestačil se divit. "Doposud jsme si mysleli, že nejrychleji rostoucí velemloci jsou samci.
Boleslav Jablonský byl po Andym druhým nejrychleji rostoucím velemlokem, přesto ultrazvuk odhalil, že jde o samici," uvedl v tiskové zprávě kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský.
Už příští rok by mohl proběhnout pokus o rozmnožení těchto velemloků, kteří dostali jméno podle postav románu Karla Čapka Válka s mloky. "My jsme si doposud mysleli, že by k rozmnožování mohlo dojít zhruba za deset let, až naše mláďata, která jsme pořídili, budou dospělá. Tohle je skutečně obrovské překvapení," dodal kurátor.
Ultrazvukové vyšetření velemloků není jednoduché. Kvůli ochraně jejich kůže se s nimi může manipulovat jen v látkových rukavicích nebo za použití speciálního gelu. Tito obojživelníci jsou přitom velmi citliví a jsou schopni vyvinout velkou sílu. Neblahé zkušenosti s tím má jeden z chovatelů v Karlsruhe, který při ultrazvuku Karla přišel o prst. Právě tohoto největšího velemloka v Evropě má pražská zoo zapůjčeného jako ozdobu Velemlokária, které bylo slavnostně otevřeno loni v květnu.