Ostravská zoologická zahrada aktuálně láká návštěvníky na zajímavou podívanou. V jednom z obřích akvárií se právě v tomto období páří žralůčci okatí. Ostravská zoo je v jejich rozmnožování úspěšná. V Evropě sice tyto paryby chová asi 15 zoo, ale loni se je podařilo rozmnožit jen v Lipsku a pak právě v Ostravě, kde bylo odchováno dokonce sedm mláďat, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Žralůčky okaté chová zoo od roku 2010, o rok později se v zahradě otevřela akvaterarijní expozice Papua a žralůčci se stali obyvateli jednoho z akvárií s názvem Korálové moře.
"V nádrži o objemu 6000 litrů je aktuálně k vidění jeden pár těchto paryb, který se zde pravidelně páří. Jako u všech paryb dochází i u žralůčků k vnitřnímu oplození. Samci mají párové pářící orgány, které vznikly přeměnou břišních ploutví. Páření je u našich žralůčků dobře patrné. Voda v nádrži je kalná od zmítajících se těl a velice často jsou pobořené i dekorace," uvedla mluvčí.
Samice klade vejce o velikosti asi deset krát čtyři centimetry. Inkubační doba žraločích vajíček trvá 120 až 140 dní. "Jejich vývoj ale probíhá už mimo zraky návštěvníků. Chovatelé je z bezpečnostních důvodů přemisťují do zázemí, kde se pak odehrává i odchov vylíhnutých mláďat. Vylíhlí žralůčci měří asi 14 centimetrů a jsou věrnou napodobeninou dospělého jedince," uvedla mluvčí.
Mláďata jsou plně vyvinutá a schopná se o sebe postarat, takže péči rodičů nevyžadují. "Naopak by hrozilo, že by mohla být svými rodiči považována za kořist, a tudíž pozřena," doplnila Nováková.
V chovatelském zázemí je aktuálně 12 mláďat. Celkem se v ostravské zoo podařilo od roku 2013, kdy se žralůčci poprvé rozmnožili, odchovat už 22 mláďat.