Zlínská zoo láká lidi na mládě medvěda pyskatého

Relax
7. 5. 2019 21:02
Zlínská zoologická zahrada představila 7. května 2019 první mládě medvěda pyskatého v historii zoo.
Zlínská zoologická zahrada představila 7. května 2019 první mládě medvěda pyskatého v historii zoo.

Návštěvníci zlínské zoologické zahrady již mohou vidět mládě medvěda pyskatého. Sameček se narodil v polovině loňského prosince, první měsíce svého života však strávil v zázemí expozice. Jde o první mládě medvěda pyskatého narozené ve zlínské zahradě. O mimořádnosti chovatelského úspěchu svědčí i skutečnost, že za poslední rok je to jediné odchované mládě v evropských zoo, řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Zahrada získala rodičovský pár, šestiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi, v roce 2015 z indické zoo. V Evropě tento druh medvědů chová jen sedm zahrad. "Udělali jsme vše pro to, abychom medvědům vytvořili co nejlepší podmínky k chovu. A doufali jsme, že jednou skutečně přispějí k oživení současné nepříliš zdravé evropské populace medvědů pyskatých. Ta nyní čítá pouze 18 jedinců," uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Mládě se rodí velmi malé, porodní váha je kolem 400 gramů, je slepé a takřka bez srsti. Samice však o něj velmi dobře pečovala. "Vše nasvědčuje tomu, že sameček zdárně prospívá a je ve skvělé kondici. Chovatelé nyní jeho váhu odhadují kolem patnácti kilogramů. Kromě mateřského mléka si již také pochutnává na ovoci, například žlutém melounu, hroznech a jablkách, dostává i hmyz a speciální směs, kterou tvoří vařená zelenina, vařená vejce a granule pro hmyzožravce," uvedl ředitel. Návštěvníci mohou mládě se samicí vidět ve výběhu každý den asi do 14.00, poté je ve výběhu samec.

Mládě zůstane ve zlínské zoo minimálně dva a půl roku. "Poté mu společně s koordinátorem chovu medvědů pyskatých najdeme nový domov v některé evropské nebo světové zoo," řekl Horský.

Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu či Bangladéši. "Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem deseti tisíc jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla," uvedla mluvčí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ