Kompletní rekonstrukcí prošla v plzeňské zoologické zahradě největší ptačí voliéra z roku 1984. Za tu dobu žilo ve voliéře několik druhů ptáků, nyní se chovatelé zaměřili na ptáky z pohoří Atlas v Maroku. Nejvzácnějšími obyvateli je zatím asi devět ohrožených ibisů skalních, které plzeňská zoo chová poprvé ve své historii a doufá, že se je podaří odchovat, řekl ředitel zahrady Jiří Trávníček.
Dvanáctiboká voliéra je zasazena do přírodního pískovcového svahu, porostlého vegetací. V nejvyšším místě má třináct metrů, na vrcholu svahu je její boční stěna vysoká jen kolem metru. Průměr dvanáctiúhelníku je dvacet metrů. Podobné velké voliéry mívají problémy se statikou a hroutily se například pod těžkým sněhem. Plzeňská voliéra stavěná Škodováky je z kvalitní oceli a je asi jediná své velikosti ze zoologických zahrad v Česku, která nikdy nespadla, řekl Trávníček. Plzeňská Škodovka stavěla v zoo i další velkou voliéru pro vodní ptáky, která je dokonce z roku 1964.
Skoro celou dobu existence žil ve voliéře sup bělohlavý. "Historicky se v ní objevili také američtí kondoři krocanovití. V posledních 20 letech zde mohli návštěvníci obdivovat i marabu africké, zoborožce kaferské, jeřáby královské, krkavce, supy kapucíny a mrchožrouty. Kuriozitou byl dočasný chov kamzíků goralů společně s ptáky kolem roku 2000," uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba.
Generální opravou za 2,6 milionu korun nyní prošla povrchová úprava ocelové konstrukce. Nový speciální nátěr by měl voliéru chránit nejméně 15 let, vyměnilo se i dvanáct silných nerezových kotvících lan, která nesou vrchní prstenec voliéry.
Zoologové umístili do voliéry kromě ibisů skalních supy bělohlavé a supy mrchožravé. Osazenstvo doplňují drobné druhy ptáků, kachny, holubi, poštolky a ústřičníci, dodal zoolog Tomáš Peš. Ibisové skalní se vyskytují jen na několika málo místech světa. Zřejmě jediná životaschopná populace žije v Maroku, přírodovědci se ibisy skalní snaží uměle vysazovat například i v Alpách. V Maroku je ale populace nejstabilnější, protože tam ptáci zůstávají celoročně. Z lokalit v Turecku či v Alpách migrují, což přináší nebezpečí po cestě.