Plzeňská zoologická zahrada v pondělí otevřela ve svém nejstarším pavilonu novou expozici věnovanou ohrožené přírodě Filipín. Objekt tropického pavilonu je z 50. let minulého století, první expozice tam vznikly začátkem 60. let. Po několikaměsíční opravě v něm vystřídaly dřívější expozici komodských varanů či želv například kriticky ohrožení krokodýli filipínští, had bojga stromová, varani mindanajští, gekoni, agamy, vodní želvy a zástupci bezobratlých. Přímo mezi návštěvníky poletují pestrobarevní motýli, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.
"Nová expozice je dlouho očekávaná a přináší do zoo návrat krokodýlů, kteří nyní v expozicích určitou dobu chyběli," řekl. Dominantními obyvateli jsou dvě samice krokodýlů filipínských, které zoo chová poprvé ve své více než devadesátileté historii. Zvířata získala jako zápůjčku ze zoo v Protivíně, kde se vylíhla. Plzeňská zoo ve své historii rozmnožila už tři druhy krokodýlů - kajmany žakare, krokodýly siamské či krokodýly čelnaté, jejichž mláďat zoo odchovala přes 120.
K nové expozici náleží také ryby lezci, kteří jsou schopni pobytu a pohybu mimo vodu v bahně. "Jejich expozice napodobuje brakické vody (s koncentrací soli mezi sladkou a slanou mořskou vodou) mangrovové oblasti. Je vidět, jak ryby evolučně opustily moře a osídlily souš," řekl Vobruba.
Filipíny jsou podle ředitele zoo Jiřího Trávníčka jednou z nejvíce zničených zemí světa. "Madagaskar, Filipíny a dalších několik zemí světa jsou zdevastované lidmi. Společenství zoologických a botanických zahrad na celém světě se domluvila, že budou zachraňovat právě rostliny a zvířata a z Madagaskaru, Filipín a dalších postižených území. Zachraňujeme, co se dá," doplnil. V plzeňské zoo je už několik let v sousedství nově otevřené části expozice nazvaná Talarak s ptáky a savci. Připomíná mizející filipínskou přírodu a mezinárodní snahy o její záchranu.
Na zřízení nové expozice dala Plzeň, která zahradu zřizuje, deset milionů korun.