Zoo Plzeň se zapojila do programu navrácení zubrů do Ázerbájdžánu

Relax
28. 2. 2019 06:11
Zoo Plzeň se zapojila do programu navrácení zubrů do Ázerbájdžánu.
Zoo Plzeň se zapojila do programu navrácení zubrů do Ázerbájdžánu.

Plzeňská zoologická zahrada se zapojila do mezinárodního projektu zaměřeného na návrat zubrů na Kavkaz, do oblasti jejich původního výskytu v severovýchodním Ázerbájdžánu. Ze západu Čech odcestoval téměř tříletý samec do zoo Tierpark Berlín, kde se shromažďují zvířata také ze zahrad v Bratislavě a v Lipsku. Druhá skupina zvířat pro repatriaci se tvoří ve Francii, kam putují zubři ze Švýcarska a Španělska, sdělil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Zubra evropského plzeňská zoo chová především pro posílení populace v lidské péči. Z přírody totiž tento živočišný druh zmizel již v polovině 18. století a zachránit se je podařilo jen díky jedincům chovaným v zajetí. Zubři jsou největšími suchozemskými obratlovci Evropy. Samci váží půl tuny až 920 kilogramů, samice 320 až 540 kilogramů. Samec Ontario se narodil v Plzni matce Radbůze a otci jménem Orbo 9. května 2016 a pro posílení populace na Kavkazu představuje důležitou genetickou informaci. Pokud budou všechna zvířata z evropských zahrad v pořádku, měla by se koncem dubna vydat do Baku. Umístěna budou v národním parku Šachdag.

Zubr není podle Jiřiny Pešové ze zoo jediný druh, na jehož navracení do přírody se zahrada podílí. Už několik let pomáhá s návratem sov sýčků obecných do české krajiny, v minulosti poslala například také kriticky ohrožené ptáky majny Rotschildovy do Indonésie.

Zubr evropský.

Ze tří geografických poddruhů zubra už dva vyhynuly - horský zubr kavkazský, kterého člověk vyhubil po první světové válce, a jemu příbuzný zubr karpatský, který vyhynul již mnohem dříve. Přežívající zubr evropský v sobě nese geny dvou původních poddruhů. Mezinárodní úsilí o záchranu zubrů začalo v roce 1923. Druh zachránilo několik posledních zvířat chovaných v zajetí. Základem současné nížinné linie se stalo pouze sedm zvířat, základem nížinně-kavkazské linie jen dvanáct jedinců. V roce 1932 byla v Berlíně založena Mezinárodní společnost pro záchranu zubra a vznikl první registr, později plemenná kniha. V roce 1953 žilo na světě již 184 zubrů a započaly snahy o jejich návrat do přírody, poprvé v Bělověži v Polsku. Od poloviny 20. století byli zubři chováni také v zoologických zahradách a soukromých chovech. V ČR je kromě zoo chován v několika oborách a v rezervaci Milovice na území bývalého vojenského prostoru.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Capri23auto, zooplzen.cz

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ