Zoo Plzeň úspěšně odchovala další krokodýly čelnaté

Relax
30. 9. 2016 12:30
Dospělí krokodýli čelnatí dorůstají délky až dva metry.
Dospělí krokodýli čelnatí dorůstají délky až dva metry.

Dalších jedenáct mláďat afrického krokodýla čelnatého odchovala plzeňská zoologická zahrada. Z vajíček, která více než čtyřicetiletá samice nakladla v dubnu, se v srpnu po 104 dnech v inkubátoru vyklubala asi dvaceticentimetrová mláďata. K samici je už chovatelé nedali, část z nich mohou návštěvníci vidět ve specializované expozici Akva Tera v centru Plzně.

Plzeňská zoo vlastní nejúspěšnější chovný pár krokodýlů čelnatých v ČR. Dosud se od něj ve dvanácti snůškách podařilo vylíhnout a odchovat 123 mláďat.

Krokodýli čelnatí, jejichž dospělí samci měří kolem dvou metrů, se v Plzni množí od roku 2001. Kromě dvou let se mláďata vylíhla každý rok. Nejvíc jich bylo v roce 2014, a to 21. "Líhnutí necháváme na inkubátoru, jednou jsme se pokusili nechat nakladená vejce u samice v expozici, ale tehdy se mláďata vůbec nevylíhla," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Mláďata se vylíhla po 104 dnech v inkubátoru.
V přírodě by samice hnízdo se snůškou hlídala a pomáhala by ze skořápky mláďatům, která se ještě ve vejcích ozývají. Mladé by pak chránila a vozila na zádech. I když v zoo o vejce vzápětí přijde a chovatelé je přemístí do inkubátoru v jiné místnosti, samice má v sobě kalendář a přesně vycítí dobu líhnutí, řekl chovatel Martin Ševčík. Ačkoliv mladé ve vajíčkách neslyší, je samice přesně v dobu líhnutí ostražitá a útočnější, řekl.

Samice letos nakladla 18 vajec, několik se poškodilo při kladení. Chovatelé chtěli mít víc samiček, tak upravili teplotu při inkubaci. Jindy je nastavená na zhruba 30 stupňů, nyní ji snížili na 28,5 stupně. U krokodýlů i dalších plazů teplota při inkubaci ovlivní pohlaví. Jestli se podařilo mít víc samiček, se v zoo dozvědí, až mláďata povyrostou.

Čtyřicetiletá samice nakladla letos 18 vajec.
Podle Vobruby je pravidelnost plzeňského odchovu velkou raritou. Samice je velmi geneticky cenný exemplář, pochází ještě z odchytu ve volné přírodě. Do Plzně přijela počátkem roku 1974. "A je tedy věkem a i služebně druhým nejstarším zvířetem v plzeňské zoo," řekl Vobruba. Starší je v zoo jen jihoamerická želva matamata třásnitá, která letos slaví devadesátiny. Zahrada ji zaevidovala asi o čtvrt roku dříve než samici krokodýla. Krokodýli čelnatí se dožívají 30 až 50 let.

Plzeňská zoo má s chovem krokodýlů úspěchy. V roce 1981 odchovala vůbec prvního krokodýla v českých a slovenských zoo, a to kajmana paraguayského. Loni se v Plzni vylíhla mláďata kriticky ohroženého krokodýla siamského.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav

Další čtení

Soutěž o ekologické stavebnice BioBUDDi

Relax
17. 4. 2025

Albert Einstein: geniální fyzik, humanista a ikona 20. století

Relax
16. 4. 2025
V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé v historii vylíhlo mládě volavky obrovské. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen mládě ve Francii.

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská, odchovy v zajetí jsou vzácné

Relax
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ