Americká zábava může změnit pohled konzervativní společnosti

Sport
16. 9. 2018 05:30
V Maroku hrají americký fotbal muži i ženy společně.
V Maroku hrají americký fotbal muži i ženy společně.

Pod žhnoucím sluncem v Rabatu trénuje energická Ištar Zahrávíová s helmou na hlavě Piráty, tým amerického fotbalu, který, je světe div se, složen nejen z mužů, ale i z žen. Píše o tom agentura AFP.

Třicítka hráčů a hráček ve věku většinou pod třicet let se každou neděli věnuje tomuto sportu provozovanému ve Spojených státech, který však je v Maroku, jež je jinak vášnivým vyznavačem kulatého míče, velmi vzácný. "Není snadné naučit mladé Maročany lásce k americkému fotbalu. Je to agresivní sport, který vyžaduje mnoho energie, zaujetí," říká devětatřicetiletá Ištar Zahrávíová.

Loni založila sportovní sdružení Piráti, které zahrnuje dva týmy amerického fotbalu, The Pirates boys a The Pirates girls. Protože hráči nemají prostředky, trénují na skrovném pozemku v srdci staré části města Rabatu, anebo na pláži. Ženy bez jakýchkoli komplexů hrají v útoku i obraně.

Ženy se o týmu amerického fotbalu dozvěděly prostřednictvím šeptandy. Většinou jde o studentky a již za sebou mají, podobně jako muži, nějakou sportovní praxi, například judo nebo basketbal. "Dnes se snažíme lidi seznamovat s naším sportem a vysvětlovat jim, že americký fotbal není rugby!" prohlašuje Ištar Zahrávíová.

"Pirátské podmínky" 

Jako trenérka je samoukem a chce postavit první skutečný tým v království. Počítá s pomocí amerického trenéra nebo nějakého velkého klubu z americké Národní fotbalové ligy (NFL), s níž má "zajímavé" kontakty. Americký fotbal se dostal do Maroka v roce 2012, když se v Casablance, Rabatu a Tangeru zrodily amatérské kluby, dva roky před symbolickým vítězstvím národního mužského týmu na africkém šampionátu. V roce 2015 se vytvořil první ženský tým, Black Mambas.

V konzervativní společnosti, kde je sport převážně mužskou záležitostí, vyvolal vstup žen do této disciplíny, která je považována za tvrdou, zájem marockých médií a sociálních sítí. Zahrávíová ujišťuje, že se nesetkala s žádným problémem sexistického charakteru, ani u rodin mladých hráček.

Připomíná, že se maročtí sportovci vyznamenali v 80. letech minulého století, zejména s Naval Mutavakelovou, která se stala olympijskou vítězkou v běhu na 400 metrů překážek v roce 1984 v Los Angeles. "To, co potřebujeme, jsou týmy, federace, trenéři, sudí a šampionát," zdůrazňuje.

Jednadvacetiletá Ghíta Vasilová se připojila k Pirátům před rokem a poněkud náhodně. "Přišla jsem se podívat, jak trénuje přítelkyně, a trenér mě přesvědčil, abych to zkusila," říká studentka anglické literatury. "Dříve jsem bývala nesmělá. Tento sport mi však pomohl rozvinout mou osobnost, ovládat se a nebýt v takovém stresu," uvádí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Salajka Martin

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ