Ve čtyřiadvaceti zápasech letošní sezony dokázal David Pastrňák vstřelit neuvěřitelných dvacet tři gólů. České křídlo předvedlo v posledním utkání tři odlišné styly zakončení a dokázalo, že gólmani se musí mít na pozoru, kdykoli je třiadvacetiletý střelec na hřišti. Z jakých míst havířovský rodák nejčastěji skóruje?
V úvodu letošní sezony je Pastrňák nezastavitelný. Na branku soupeřů vyslal devadesát osm střel a svůj cíl našlo dvacet tři puků. To znamená, že téměř každá čtvrtá jeho střela skončí v síti. Zhruba po čtvrtině soutěže je český reprezentant největším favoritem na zisk Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Před druhý Connorem McDavidem má náskok pěti tref.
Oblíbená pozice
Podle vstřelených branek se rozhodně dá říct, že nejlépe se Pastrňák na ledě cítí, když Bruins hrají přesilovou hru a on stojí na levém kruhu. V tu chvíli těží z přesných přihrávek spoluhráčů, kteří ho na jeho oblíbeném postu hledají a ze své dělové střely z první. Celkem takovýmto způsobem skóroval sedmkrát.
Naposledy nedal nejmenší šanci jednomu z nejlepších gólmanů v celé lize kanadskému reprezentantovi Carey Priceovi. Ze třiadvaceti vstřelených gólů se český sniper trefil celkem šestnáctkrát v početní výhodě.
V okolí branky
Celkem osm vstřelených gólů vytěžil Pasta z prostoru okolo branky. Nedá se říct před ní, protože to je naopak místo, kam se útočník s osmaosmdesátkou na zádech příliš nevydává. Také z předbrankového prostoru mířil přesně jen jednou a to po nahození obránce Brandona Carla v zápase proti Montrealu.
Ale v okolí soupeřovy branky je první bostonská útočná trojice k nezastavení. Z osmi branek šestkrát pálil z první po milimetrové přihrávce některého ze svých spoluhráčů. V tomto prostoru se ukazuje, jak jsou Pastrňák, Bergeron (nebo Krejčí při Bergeronově zranění) a Marchand sehraní. Téměř přesně vědí, kde se nachází adresát přihrávky, kterému pak stačí nasměřovat puk do odkryté branky.
Potáhnout a vystřelit
Tři góly z hokejky bostonského superstřelce se zrodily poté, co Pastrňák obdržel nahrávku, udělal několik rychlých temp s pukem na hokejce a pak nekompromisně vypálil ze střední vzdálenosti. Ten nejhezčí asi při přečíslení dva na jednoho, když se mu na pravém kruhu nabízel na střelu Brad Marchand. Pastrňák se na něj díval, naznačil přihrávku, ale absolutně bez dívání propálil brankáře Bobrovského z Floridy k levé tyči.
Mezi nohama i dělovka od modré
Poslední kategorií jsou nezařaditelné góly, které český útočník vstřelil z nečekaných pozic. Podobně jako s tečováním střely je na tom Pastrňák i se střelou z větší vzdálenosti. Jen jednou jedinkrát prošla jeho dělovka od modré až za záda gólmana.
Dvakrát se trefil z dorážky, jednou po samostatném nájezdu a kličce. Největší parádu ale předvedl na konci října v duelu s Torontem. Od Marchanda dostal přihrávku zády k brance na úrovni brankové čáry, posunul puk za sebe, protáhl si hokejku mezi nohama a procedil puk skrze překvapeného gólmana domácích.
Brankáři bez šance
Asi nejdůležitějším artiklem úspěchu bostonského křídelníka je schopnost vypustit dělovou přesně umístěnou střelu z první. V době, kdy se hokej stále zrychluje, není možné předržovat puk a před střelou s ním míchat. To se ke střelci stačí vrátit obránce a brankář se stihne přesunout a má zákrok ulehčený.
Pastrňák dal neuvěřitelných osmdesát procent svých gólů po střele bez přípravy. Na to se žádný gólman nedokáže připravit. I proto se třiadvacetiletý Čech může stát po Milanu Hejdukovi druhým držitelem trofeje pro nejlepšího střelce NHL.