Normálnímu člověku to hlava nebere. Sportovci, kteří během své kariéry vydělají více peněz, než většina lidí spatří za celý svůj život, se z ničeho nic ocitnou v bídě, dostávají se na hranici bankrotu a často i za ni. Jako třeba nyní australský tenista Mark Philippoussis.
Když byl na vrcholu, zahrál si finále Wimbledonu nebo US Open. Byl osmý na světě a během kariéry si vydělal téměř sedm milionů dolarů, tedy hodně přes sto milionů korun. Jenže dnes nemá prakticky nic a bláhově plánuje, jak si tenisem znovu vydělá.
"Tvrdě trénuje. Vyzrál a uvědomil si, že nenaplnil svůj potenciál. Chce ještě něco dokázat," cituje australský deník Sun Herald anonymní zdroj z blízkosti hráče. O nevyužitý potenciál dnes čtyřiatřicetiletého hráče přitom ani tak nejde. Jde o peníze.
Už loni Philippoussis přiznal, že je bez peněz a nemůže splácet hypotéku na svůj dům nedaleko Melbourne. Půjčka ve výši 1,2 milionu dolarů se pro něho stala neřešitelným problémem. Dům se mu navíc za takovou sumu ani nepodařilo prodat, a tak musel vítěz jedenácti turnajů na okruhu ATP vyhlásit bankrot.
Prázdné boxerské rukavice
Jeho příběh přitom není ve světě sportu ničím neobvyklým. Za všechny nejlépe vypovídá případ jednoho z nejlepších boxerů všech dob Mika Tysona. Ten sice během kariéry vydělal podle odhadů 300 až 400 milionů dolarů, přesto se dokázal dostat na dno.
Mohl za to nezřízený život a problémy se zákonem. Tyson tak na vlastní kůži poznal, že peníze i sláva se stejně pomalu získávají, ale zatraceně rychle dají ztratit. Sice se dokázal vzchopit, z hrůzostrašné boxerské bestie se však stala vtipná atrakce pro bohaté.
O moc lépe nedopadla ani jeho legendární oběť z ringu, které v památném souboji ukousl ucho. O desítky milionů dolarů dokázal přijít i Evander Holyfield, především díky svému bohémskému životu, ze kterého nakonec vzešlo hned jedenáct dětí.
Z tučných trávníků do mizérie
Nezvládnutým životem sportovní superstar se mohl "pochlubit" také anglický fotbalista George Best. Jeden z největších fotbalových hrdinů všech dob dokázal prošustrovat jmění ve výši zhruba sta milionů dolarů. Mohlo za to pití. ženy, rychlá auta... A také dvojnásobný pobyt ve vězení za řízení v opilosti.
Bankrot přitom dokáží někteří sportovci vyhlásit ještě během své aktivní kariéry, jako třeba fotbalový obránce John Arne Riise. Ten sice vydělával v roce 2007 v Liverpoolu skoro 75 tisíc liber týdně (2,25 milionu korun), přesto nebyl schopný splácet své dluhy.
Na trávě zažil velká vítězství také švédský tenista Björn Borg. Pětinásobný vítěz Wimbledonu však po ukončení kariéry sklouzl hluboko za postranní čáru. Měl se prý dokonce pokusit o sebevraždu, z osobního bankrotu se ale dokázal dostat. Nyní objíždí veteránské exhibice, když se začátkem listopadu utkal v Ostravě s Ivanem Lendlem.