Boj o pořadatelství ZOH 2014 vrcholí

Sport
13. 2. 2007 14:19
bez popisku 2842
bez popisku 2842

Dva kilometry dlouhý transparent s půlmilionem podpisů na podporu uspořádání zimních olympijských her v roce 2014 v jihokorejském Pchjongčchangu vítal inspektory MOV. Neklamné znamení, že boj o pořadatelství her vrcholí. Z Koreje šestnáctičlenná delegace expertů zamíří v příštím týdnu do Soči a v polovině března prověrku zakončí v Salcburku. Členové MOV pak dostanou hodnotící zprávu a 4. července v Guatemale rozhodnou o hostiteli.

V kuloárech se hovoří o Salcburku jako o největším favoritovi. Ale před čtyřmi lety v Praze to bylo podobné, a Rakušané vypadli hned v prvním kole, zatímco do té doby prakticky neznámé korejské zimní středisko prohrálo ve finále s Vancouverem jen o tři hlasy.

O dva roky později se zdálo, že nová kandidatura Pchjončchangu nemá šanci. To když korejský zástupce v MOV Kim Un-jong skončil ve vězení za korupci a zpronevěru a trest dostal i jeho nástupce Pak Jong-sun. Ale Korea olympijskou krizi překonala. Hry nemají v zemi téměř žádné odpůrce a podporu jim vyjádřila dokonce i KLDR, která se jinak se svým jižním sousedem téměř v ničem neshodne.

Pchjongčchang ve srovnání s předchozí volbou trochu změnil strategii a slibuje "kompaktní" hry v okruhu padesáti kilometrů od středu města, které má samo o sobě jen 50 tisíc obyvatel. Ve srovnání s tím by v Salcburku byly mnohem větší vzdálenosti. Na ledový tobogán do německého Königsee je to bezmála pět set kilometrů.

Velké trumfy však v posledních dnech vytáhlo také Soči. V jeho případě by to sice byly první zimní hry v subtropickém pásu, ale o sníh se prý sportovci bát nemusejí. Na kavkazských sjezdovkách ho leží několik metrů i v dobách, kdy Evropa ruší jeden závod za druhým.

Ruským pořadatelům proto znělo jako rajská hudba, když předseda MOV Jacques Rogge o víkendu prohlásil, že při volbě hostitele bude nutné vzít v úvahu globální oteplování.
Rusové se mohou pochlubit i značnou podporou od státu a bohatých podnikatelů.

Prezident Vladimir Putin slíbil pro uspořádání her devět miliard eur a hliníkový magnát Oleg Deripaska, podle nejnovějšího žebříčku nejbohatší Rus, přihodil 620 milionů eur na olympijskou vesnici, halu a letiště. Majitel Chelsea Roman Abramovič nechce zůstat pozadu a miliony létají vzduchem i od dalších bohatých mecenášů. A peníze při udělování her hrají, jak známo, nezanedbatelnou roli.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Na výtržnosti při římském fotbalovém derby doplatilo zraněním 24 policistů

Sport
15. 4. 2025
ilustrační foto

Plivanec na hvězdného cyklistu stál tisíce. Hází po něm i lahve i čepice

Sport
15. 4. 2025
Takhle vypadaly pochodně při olympiádě v Rio de Janeiru

Jak vypadají nové olympijské pochodně? Nechají prý zazářit samotný oheň

Sport
14. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ