Před šesti lety to bylo ruské fiasko. Mediální hon na hvězdy od Moskvy po Vladivostok nebral konce, národní zklamání i zoufalý skok fanouška z okna, který psychicky neustál finálovou prohru na světovém šampionátu. Ti smířlivější suše konstatovali: "Tohle není náš rok." A skutečně nebyl.
Rusové ve Vancouveru neuspěli, kde dostali potupný výprask 3:7 od Kanady ve čtvrtfinále a selhali i na mistrovství světa, kde se museli ve finále sklonit před českými reprezentanty.
"Náš rok" Rusové vyhlásili o čtyři roky později. Jak dopadla sborná v Soči víme. Nečekaně vypadla už ve čtvrtfinále s Finskem. A víme také, že bombastická kulminace teploty v ruských srdcích se neproměnila v mohutnou zlatou explozi, ale pouze v nevýrazný oblak páry, který se velice záhy rozplynul.
Už před hrami ruský prezident Vladimir Putin prohlašoval, že nejde jenom o sport - a už vůbec ne o hokej. Sliboval, že svět uvidí nové Rusko, jeho tvář a možnosti. Všem ale bylo jasné, že úspěch v hokejovém turnaji je alfou a omegou pro žádoucí vnímání veřejnosti historicky nejdražších zimních her.
Zklamání z nezdaru neuhasil ani velmi pozitivní fakt, že Rusko získalo nejvíce cenných kovů. Bylo ticho. Vzhledem k tomu, v jakém objemu vytvářely zprávy o ruských hokejistech vír v mediálním prostoru před turnajem, až podezřelé.
V odborných kruzích se však o nezdaru hovořilo a hledaly se příčiny. Kontinentální liga svůj neoficiální souboj s NHL na těchto hrách prohrála, ve finále se neobjevil ani jeden hráč z panevropské soutěže.
A i tento fakt je přičítán na vrub domácí reprezentaci. Proč nebyl tým postaven na hráčích, kteří roky prokazují svou nespornou kvalitu v prostředí, které olympijský turnaj přivítalo? Proč o zlato nebojovali hráči jako Mozjakin či Zaripov, kteří ví, co je to padnout za tým? Nebyly by šance větší?
Je to pochopitelně složité. Těžko by trenér Bilyaletdinov obhajoval před fanoušky nepozvání Malkina či Ovečkina, nicméně na téma, jak efektivně reagovat na výkony týmu změnou ve strategii i přístupu by možná neškodila lekce od zlatého kouče Mika Babcocka, který neměl problém míchat se sestavou, hvězdy-nehvězdy.
Rusové tuhle logiku pochopili, před dvěma lety v Bělorusku získali titul a na pražském šampionátu došli do finále. Letos budou mít šanci ukázat svou opravdovou sílu konečně doma. A jelikož se taktovky ujme znovu Oleg Znaroks, který si na hvězdy zas až tolik nepotrpí, a takřka bezejmenné Dynamo Moskva dovedl pro dva "Gagariny", šance na zlato je opět značná.