Cena, kterou zaplatí televize za přenosy z olympijských her, vzroste v příštím čtyřletém cyklu o čtyřicet procent. Televizní práva na zimní hry ve Vancouveru v roce 2010 a za letní olympiádu v Londýně v roce 2012 výrazně překročí hranici tří miliard dolarů, což je zhruba 65 miliard korun. Agentuře Reuters to řekl Richard Carrion, člen exekutivy Mezinárodního olympijského výboru.
Hry v Turíně a Pekingu prodal MOV televizím dohromady za 2,5 miliardy dolarů, což byl historický rekord, ale cena se na něm nezastavila. Pro příští cyklus už jsou uzavřeny smlouvy s NBC pro Ameriku za 2,2 miliardy a s Evropskou vysílací unií (EBU) pro většinu Evropy za 614 milionů. K tomu ještě přibudou peníze od velkých televizních společností z Latinské Ameriky, Afriky, Austrálie, Japonska a Itálie.
Část zvýšení jde na vrub takzvaných nových médií, tedy televizních přenosů po internetu a prostřednictvím mobilních operátorů. Marketingový ředitel MOV Timo Lumme odhadl finanční přínos nových médií asi na 15 procent celkových příjmů.
Cena televizních práv neustále roste. Za první přímé přenosy z her ve Squaw Valley a v Římě v roce 1960 zaplatily televize dohromady jen něco málo přes milion dolarů. V posledních letech se práva zdražují ve velkých skocích a americká NBC už má údajně smlouvu na hry v letech 2014 a 2016, které ještě ani nemají pořadatele; částka je opět řádově o stamiliony vyšší.
V Evropě "vyšrouboval" cenu za příští cyklus i konkurenční boj, protože EBU, sdružující veřejnoprávní televize v 51 zemích, musela poprvé od roku 1960 vstoupit do soutěže se soukromými společnostmi. Své postavení uhájila i přes zvýšení ceny, která se promítla také do podílu, jímž musí přispět Česká televize. Sumu, kterou zaplatila, nezveřejnila, ale náklady na přenosy z letních her v Aténách včetně televizních práv byly odhadovány na 100 milionů korun.
I zvýšená cena práv se zřejmě televizím při rostoucím zájmu o hry vyplácí. Americká NBC vydělala na hrách v Aténách podle odhadů 65 milionů dolarů.
Foto: Robert Sedmík