Basketbalový trenér Jan Bobrovský získal hlavní cenu Českého klubu fair-play za rok 2015. Jednasedmdesátiletý brněnský kouč a bývalý hráč byl oceněn za své celoživotní postoje. Zvláštní cenu klub udělil někdejšímu polskému skokanovi na lyžích Adamu Malyszovi za pomoc českému soupeři na dakarské rallye.
Diplom za čin fair play si díky Rallye Dakar odnesl i motocyklista David Pabiška, který už v minulosti získal dvakrát hlavní ocenění a je rovněž držitelem světové ceny fair play.
Bobrovský byl jako hráč vicemistrem Evropy, jako trenér dovedl hráčky Žabovřesk k triumfu v Evropské lize a reprezentační tým žen ke zlatu na ME 2005. Ocenění dostal za to, že své svěřence vždy vedl k respektování pravidel fair play, kterými se také celý život řídil.
"Jsem za tu cenu rád, překvapila mě a řadím ji mezi mé největší úspěchy," řekl Bobrovský při převzetí ceny během slavnostního vyhlášení v sále České národní banky. "Zároveň ale souhlasím s tím, co zaznělo na pódiu, že většina těchto fair play postojů by měla být samozřejmostí na hřišti i v životě. Na svou hráčskou kariéru už si tolik nevzpomínám, ale jako trenér se především snažím ovlivňovat své hráčky a hráče," dodal.
Vážím si toho, vzkázal Malysz
Malysz pomohl na dakarské rallye českému jezdci Martinu Prokopovi, který havaroval a jeho vůz skončil na střeše. Polský závodník u české posádky zastavil a pomohl jí s přetočením auta zpátky na kola. Už předtím Malysz podobně pomohl španělskému soupeři.
"Velmi si tohoto ocenění vážím a považuji ho za čest," vzkázal Malysz v děkovném videu, které dnes natočil.
Diplomy za činy fair play převzala mimo jiné pětice horolezců, kteří v Himálaji organizovali záchranu dvou zahraničních kolegů a přišli kvůli tomu o možnost vystoupit na vrchol Manaslu. Diplom za celoživotní postoj získal ragbyový funkcionář Eduard Krützner.
Děkovný dopis klub předal například teplickému fotbalistovi Janu Krobovi, který v přípravném utkání kopl penaltu záměrně vedle branky, protože s verdiktem rozhodčího nesouhlasil.