Češi by se mohli zapojit v Číně do přípravy her. Kejval: Chceme pomoct

Sport
31. 7. 2015 14:44
O možné spolupráci mluvil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (na snímku) s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung ještě před volbou letos v červnu při její pražské návštěvě.
O možné spolupráci mluvil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (na snímku) s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung ještě před volbou letos v červnu při její pražské návštěvě.

Češi by mohli pomáhat s přípravou sportovišť v lyžařských střediscích pro zimní olympijské hry v Pekingu, které se v čínské metropoli uskuteční v roce 2022. Čína totiž nemá s pořádáním zimních sportů tolik zkušeností. Peking získal pořadatelství dnes při volbě v Kuala Lumpuru.

O možné spolupráci mluvil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung ještě před volbou letos v červnu při její pražské návštěvě.
"Zajímala se o české know-how a možnou spolupráci při přípravě sportovišť. Naše země má ve světě zimních sportů dobrý zvuk, vzpomeňme například na letošní úspěšné pořadatelství Světového poháru v biatlonu, na mistrovství světa v hokeji či lyžařské akce. Věřím, že by české zkušenosti byly přínosem," řekl Kejval.

Seznam sportovišť, na nichž se budou konat zimní OH v Číně v roce 2022:

PEKING
Národní stadion v Pekingu ("Ptačí hnízdo") - zahajovací a závěrečný ceremoniál
Sportovní hala hlavního města - krasobruslení, rychlobruslení na krátké dráze
MasterCard Center (hala Wu-kche-sung) - lední hokej
Pekingská národní hala - lední hokej
Pekingské národní centrum vodních sportů ("Kostka vody") - curling
Národní rychlobruslařská hala - rychlobruslení

JEN-ČCHING (okres města Peking, asi 90 km na sever od centra):
Lyžařský areál v Sia-chaj-tchuo - sjezdové lyžování
Bobová dráha v Sia-chaj-tchuo - boby, saně, skeleton

ČANG-ŤIA-KCHOU (asi 160 km od Pekingu):
Areál Kchu-jang-šu - běh na lyžích, severská kombinace, skoky na lyžích
Lyžařské středisko Chua-lin-tung - biatlon
Lyžařské středisko Ken-tching - snowboarding (slopestyle, U-rampa), akrobatické lyžování
Lyžařské středisko Tchaj-wu - snowboarding (snowboardcross), akrobatické lyžování
Lyžařské středisko Wan-lung - snowboarding (alpské disciplíny)

Čína bude muset vzhledem ke klimatickým podmínkám při pořádání zimních her spoléhat na výrobu technického sněhu. "A to je prostor pro náš komerční potenciál," řekl Kejval. Českou stopu při přípravě čínské olympiády vidí docela reálně. "Určitě bychom chtěli nějakým způsobem pomoct, ale záleží na jednáních," dodal.

Kejval byl volbě přítomen v Kuala Lumpuru a z konání her v Číně nemá obavy, jako je měl třeba před letními hrami, které Peking hostil v roce 2008. "Tehdy jsme byli rozpačití, protože jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale teď už strach není. Číňané si na tom dají záležet a mají zkušenosti z pořádání velkých akcí," řekl Kejval.

"Myslíme, že to je dobrá volba, ale ani Almaty by nebyla špatná," jmenoval Kejval neúspěšného kazašského kandidáta, který nakonec prohrál s Pekingem jen o čtyři hlasy. "Almaty všechny velmi překvapilo. Mělo skvělou prezentaci a bylo to blízko. Pokud do toho půjdou ještě jednou, tak mají vynikající návrh," uvedl Kejval.

Číňané očekávají, že zimní olympiáda bude velkým impulzem a přitáhne k zimním sportům tři sta milionů lidí. "Říkali, že v roce 1990 měli dvě sjezdovky, a teď to je o dva řády více. Chtějí vybudovat infrastrukturu a přitáhnout lidi do hor," řekl Kejval.

Zkušenosti s čínskými horami a světovými poháry má bývalý akrobatický skokan Aleš Valenta. Olympijský vítěz ze Salt Lake City 2002 očekává, že organizačně budou závody na vysoké úrovni. "Oni vždycky jedou dle regulí a vše je špičkové. Za nás trošku pokulhávala hospitalita, třeba nefungovalo topení nebo chyběly garnýže a všechno dělali na poslední chvíli, ale to při olympiádě problém nebude," řekl Valenta.

Lyžaři musejí počítat s umělým sněhem, jelikož kvůli menšímu počtu srážek je v Číně přírodního málo. "Všude je žluto a jsou vidět jen uměle zasněžená střediska. Technický sníh je klasicky mírně přemrzlý, ale nestane se, že by se přejíždělo z jednoho typu sněhu na jiný. V zásadě by to neměl být problém," myslí si Valenta.

Ze svého působení v roli závodníka si vzpomněl, jak se "báli", když je poprvé vezli z letiště do hor. "Ze srandy jsme si dávali helmy na hlavu, protože jsme měli trochu obavy, že se nám něco stane. Měli jsme dojem, že každý autobusák je (pilot formule 1) Sebastian Vettel, jako by pořád něco honil, ale to je jejich rytmus," řekl Valenta.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ