Stane se z Čechů národ tenistů a pokerových hráčů? Úspěch Martina Staszka na pokerovém turnaji v Las Vegas ani podařená sezona českých tenisových hvězd Petry Kvitové a Tomáše Berdycha nezůstaly bez odezvy. Vzrostl jak počet karbaníků u karetních stolů, tak rodičů, kteří své děti posílají do tenisových škol.
Martin Staszko vyhrál počátkem listopadu ve finále Světové pokerové série 98 milionů korun. V Česku se mu následně dostalo velké mediální pozornosti. Zatím nelze říci, jak se jeho úspěch projevil na statistikách prodeje flanelových košil, již nyní lze ale tvrdit, že počet lidí, kteří se zajímají o poker, rapidně vzrostl.
Snad každou ženu totiž minimálně napadlo zeptat se svého partnera: zda někdy poker hrál a nebo jestli by to alespoň nezkusil.
"Zájem určitě stoupl. Je to vidět na množství dotazů od spousty lidí, kteří poker nikdy dřív nehráli a ptají se například na základní pravidla. Přišla určitá nová vlna zájmu o poker v Česku," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma.
Jaké jsou příčiny tohoto trendu? Podle psychologa Jeronýma Klimeše nemusí hrát hlavní roli jen vidina relativně snadného zbohatnutí. "Kromě peněz to může být i to, že si hráči pokeru hrají na drsňáky, kteří umí blafovat a vypadají silní a bez emocí. Bude tam tedy nějaké manipulativní pozadí. Začíná to už na střední škole, kde kluci chtějí být za tvrďáky," tvrdí.
Ze Staszkova úspěchu těží i provozovatelé pokerových serverů, kterým stoupá návštěvnost. Velké množství Čechů sledovalo na dálku i Staszkovy finálové boje. "Náš online report přímo z Vegas sledovalo 50 tisíc čtenářů místo obvyklých 10 tisíc," uvedl Jaroslav Vajgl ze serveru Pokerman.cz.
Předseda asociace Sláma nevylučuje, že by se v případě nadšení Čechů pro poker mohlo jednat o dlouhodobější jev. "Praha je nyní centrem světového pokerového dění. Konal se zde turnaj série World Poker Tour, nyní probíhá European Poker Tour, takže zájem je dále umocňován," dodal.
Frčí i tenis
Poker není jediným sportem, jehož popularita mezi Čechy v poslední době narůstá. Díky vystoupení Tomáše Berdycha na Turnaji mistrů ale především letošním výsledkům Petry Kvitové se do popředí opět dostává také tenis.
"Úspěchy v letošní sezoně se samozřejmě odrazily i na zájmu o tenis jak mezi mládeží, tak rodiči. Pozorujeme například větší zájem o zápis do tenisových školiček. Doufám, že to tak bude i nadále," pochvaluje si sportovní ředitel Českého tenisového svazu Jaroslav Balaš.
Bílý sport dokázal v letošním roce přilákat i diváky k televizím. Kvitovou a spol. sledovalo ve finále Fed Cupu téměř půl milionu lidí, její červencové vítězství ve Wimbledonu pak shlédlo přes šest set tisíc diváků. Pro srovnání - podobně sledovaný byl odvetný duel Viktorie Plzeň s Barcelonou ve fotbalové Lize mistrů.
Klimeš ale současnou vlnu zájmu o tenis či poker nepřeceňuje. "Nemám pocit, že by třeba konkrétně tenis šel nějak nahoru. To se týká spíše golfu nebo dříve cyklistiky či squashe. Jsou to takové vlny, ale jde vždy spíše o krátkodobou módu. Někdo náhodou něco vyhraje, načež se objeví pár následovníků," myslí si.
Jak ale v minulosti ukázala například sportovní střelkyně Kateřina Emmons nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková, i úspěchy jednotlivců mohou mnohdy opomíjeným sportovním disciplínám přinést nové fanoušky.