Slavný žokej Josef Váňa se dočkal další velké pocty. Po rekordním šestém vítězství na Velké Pardubické, kterého dosáhl před třemi týdny v úctyhodném věku 56 let, převzal z rukou prezidenta Václava Klause madaili Za zásluhy. Stejné pocty se dostalo i legendárnímu volejbalistovi Josefu Musilovi.
Státní vyznamenání předával prezident tradičně 28. října u příležitosti výročí vzniku Čerskoslovenské republiky.
Seznam všech vyznamenaných sportovců - medaile Za zásluhy: |
Augustin Bubník - hokejista, II. stupeň, 2002
Josef Musil - volejbalista, II. stupěň, 2009
Josef Váňa - žokej, II. stupeň, 2009
Dana Zátopková - atletka, II. stupeň, 2003 |
Váňa však není prvním oceněným žokejem. Před rokem byl stejně vyznamenán legendární Karel Havelka, jediný český nositel titulu Mezinárodní mistr jezdec, který startoval v 1500 dostizích. Loni oslavil devadesáté narozeniny.
Váňa vstoupil mezi legendy českého sportu definitivně letos 11. října, když vyhrál 119. ročník nejslavnějšího a nejtěžšího domácího dostihu Velké pardubické. Všemi podceňovaný a odepisovaný „stařec" mezi žokeji zvítězil v sedle koně Tiumena a v cílové rovince porazil i favorizovanou bělku Sixteen, kterou má rovněž v tréninku.
Váňa jel Velkou pardubickou poprvé v roce 1985 s Paramonem. O dva roky později se dočkal prvního vítězství v sedle legendárního Železníka. I následující dva roky se radovala vždy stejná dvojice. Poslední vítězství se Železníkem přišlo v roce 1991 navzdory pádu na Poplerově skoku. Páté vítězství si žokej připsal v sedle Vronského v roce 1997 - dvanáct let před letošním (zatím) posledním triumfem.
Kariéru rodáka ze Slopné na Zlínsku provází také těžká zranění. Váňa o sobě často prohlásil, že ve svém těle nemá jedinou kost, kterou by neměl někdy zlomenou. Zlomenina pánve, zlomená všechna žebra, zlomenina dvou obratlů, pět fraktur levé a tři fraktury pravé klíční kosti, roztříštěné pravé rameno, fraktury zápěstí na obou rukách, zlomenina levé nohy nad kotníkem a roztříštěná patní kost, zlomená čelist, pět otřesů mozku - to je výčet Váňovy sportovní kariéry.
Slavný žokej dokonce přežil i klinickou smrt. V roce 1994 spadl s Verona na dostizích u německého Baden-Badenu, načež na něj spadl další kůň. Kromě dalších těžkých zranění měl i částečně utrženou levou plíci. I když mu doktoři dávali malé naděje, přesto se uzdravil a ihned začal závodit dál.
Váňa je také vyhlášeným trenérem. Jím připravovaní koně vyhráli Velkou celkem sedmkrát. Kromě zmiňované Sixteen to byli Decent Fellow (2006), Chalco (2001), Vronsky (1997, v sedle sám Váňa), Cipísek (1996) a naposledy v letos v sedle Tiumena.
Pár minut před Josefem Váňou převzal stejné vyznamenání i legenda českého volejbalu Josef Musil. V letech 1952 - 1968 reprezentoval Československo. V anketě byl vyhlášen jako nejlepší český volejbalista 20. století. Mezinárodní volejbalová federace ho zároveň zařadila mezi osm nejlepších volejbalistů světa v historii.
Foto: ČTK