Další remíza, o mistrovském titulu rozhodne "zrychlená hra"

Sport
29. 11. 2016 13:38
Dva nesmiřitelní soupeři Carlsen a Karyakin.
Dva nesmiřitelní soupeři Carlsen a Karyakin.

Mistra světa v šachu určí v New Yorku až partie se zkráceným časovým limitem. Obhájce titulu Nor Magnus Carlsen a jeho ruský vyzývatel Sergej Karjakin si v základní porci 12 partií připsali po jedné výhře a tak šachovým králem bude hráč, který dokáže lépe kombinovat v časové tísni.

Stane se tak teprve popáté ve stotřicetileté historii zápasů o šachový trůn. V nich dlouho platilo, že při nerozhodném stavu zůstává titul dosavadnímu mistru světa. Až v roce 1998 Rus Anatolij Karpov porazil Inda Višvánáthána Ánanda v rapid šachu, v němž má každý hráč na své tahy jen 25 minut. Naposledy Ánand v roce 2012 stejným způsobem zdolal Borise Gelfanda z Izraele.

Carlsen v pondělí trochu nečekaně rezignoval na šanci rozhodnout utkání v základní části. Nejkratší partie zápasu by nejspíš byla ještě kratší, kdyby současný reglement hráčům nezakazoval dohodnout remízu před 30. tahem. Před zavedením tohoto pravidla stačilo Michailu Botvinnikovi a Tigranu Petrosjanovi v roce 1963 pouhých deset tahů.

Pořadatelé v New Yorku zklamaným divákům oznámili, že pondělní vstupenky platí i na středeční tie-break. I Carlsen se je snažil navnadit srovnáním s fotbalem. "Když se ani jedno mužstvo v poslední minutě nesnaží dát gól, může to být zklamání. Na druhé straně prodloužení je vzrušující a může všechno vynahradit," řekl norský velmistr.

Pravděpodobně usoudil, že ve zkrácené hře má lepší vyhlídky. V rapid šachu vyhrál dva poslední světové šampionáty a i v této variantě je světovou jedničkou. Experti předpokládají, že jeho schopnost improvizace bude mít v časové tísni navrch nad důkladnou teoretickou přípravou soupeře.

I Karjakin však rapid šach skvěle ovládá. V roce 2012 v něm byl mistrem světa, o dva roky později získal bronz a ve světovém žebříčku je třetí. Mezi ním a Carlsenem je jen Američan Hikaru Nakamura.

I ruský vyzývatel byl rychlým vývojem poslední partie zaskočen a snažil se na něm najít nějakou výhodu pro sebe. "Nechci ho zastrašovat jako boxer před zápasem, ale viděl jsem na něm určitou nejistotu. Kdyby byl v pohodě, hrál přece by bílými na vítězství," řekl Karjakin.

Ve středeční první partii bude mít výhodu zahájení on. Pokud by ani čtyři rapidové partie rovnováhu nenarušily, bude následovat až deset partií v bleskovém šachu s pětiminutovým limitem. I v něm je Carlsen lepší. Po nich by se případně hrál takzvaný armagedon. V něm má bílý na své tahy pět minut, černý jen čtyři, ale k vítězství mu stačí ubránit remízu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ