Jihokorejský Pchjongčchang, rakouský Salcburk, nebo ruské Soči? Jedno z těchto měst uspořádá v roce 2014 zimní olympijské hry. Které z nich to bude, určí hlasování Mezinárodního olympijského výboru, jež se uskuteční v noci na čtvrtek ve středoamerickém Guatemala City.
Německá sázková kancelář Intertop favorizuje jihokorejskou kandidaturu (kurz 1:1,16), rakouský Salcburk má kurz 2,75. Největším outsiderem volby - alespoň dle mínění bookmakerů - je ruské Soči s kurzem 5,0.
Volit se chystá 97 členů Mezinárodního olympijského výboru, mezi hlasujícími nechybí trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný, jenž v rozhovoru pro Hospodářské noviny projevil náklonnost pro jihokorejskou kandidaturu.
Kandidátská města používají různé formy lobbingu, dlužno dodat, že povoleného. Volby si přímo v místě jejich konání nenechají ujít například ruský prezident Vladimir Putin (na snímku), rakouský kancléř Alfred Gusenbauer či jihokorejský prezident Mu Hjong.
Volit se začne okolo půlnoci středoevropského času. Pokud některé z kandidátských měst získá už v prvním kole volby nadpoloviční většinu hlasů, bude rozhodnuto. V opačném případě postoupí do užšího finále dvě města s nejvyšším počtem hlasů. "Předpokládám, že to bude velmi těsné. Rozdíl v kandidaturách je snad pouze v lidském faktoru, v sebevědomí lidí," uvedl Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru.
Vizitky kandidátských měst
SALCBURK – pro Čechy coby kamenem dohodil
Rakousko pořádalo zimní hry už v letech
SOČI – zatím bez sportovišť
Ruské Soči čerpá výhodu v neomezeném finančním rozpočtu, do přípravy her už Rusko investovalo miliardy rublů); chlubí se velmi atraktivní polohou blízko Černého moře. V místě však chybí většina potřebných sportovišť, u části veřejnosti převládá obava z tak rozsáhlého projektu. Rusko má zatím jedinou zkušenost z pořádání olympiády – její letní podoba se uskutečnila v roce 1980 v Moskvě. Soči se marně ucházelo o přidělení zimních her pro rok 2002 (uspělo americké Salt Lake City), nyní však bere kandidaturu opravdu vážně. Na velkoplošných obrazovkách v centru města se přenos z Guatemala City chystají sledovat tisíce obyvatel. „Po celém městě se koná více než pět desítek akcí. Cítíme silnou podporu občanů a vnímáme, že se nám v průběhu kandidátských příprav podařilo to hlavní – sjednotit se,“ řekla náměstkyně starosty Irina Padajanová.
PCHJONGČCHANG – krásné můstky
Jihokorejský kandidát má ucelený projekt, na kterém se pracovalo od chvíle, kdy město o tři hlasy neuspělo v souboji s kanadským Vancouverem. Jeho nevýhodou je doznívající úplatkářská aféra členů MOV a blízkost totalitní KLDR. V Koreji, kde se hry ve své letní podobě uskutečnily v roce 1988 v Soulu - by se líbilo skokanovi na lyžích Jakubu Jandovi. „Viděl jsem prospekty a moc se mi to líbilo, já bych jim to dal. Třeba můstky mají krásné,“ uvedl Janda. Boje na hrách v roce 2014 už zřejmě bude sledovat jen jako divák. „Ale pokud si udělám masérský kurz, tak se do výpravy třeba procpu,“ podotkl s úsměvem.
Foto: ČTK