Mezinárodní cyklistická unie (UCI) se snaží vystupňovat svůj boj s dopingem. Na setkání s představiteli všech stájí ProTour v Ženevě se obě strany dohodly, že jezdci budou vyzváni k podpisu dohody, podle které v případě pozitivního dopingového testu přijdou o roční plat. Závodníci dokument podepsat nemusí, jména těch, kteří odmítnou, však budou zveřejněna.
Sdružení profesionálních stájí AIGCP současně přistoupilo na návrh UCI učinit z červencové Tour de France "čistý závod". Na start totiž budou po vzájemné dohodě vpuštěni jen jezdci, kteří podepíší čestné prohlášení, ve kterém se zaváží k boji proti dopingu. Ředitel Tour Christian Prudhomme aktivitu přivítal a potvrdil agentuře AFP, že podpis bude pro všechny jezdce bez výjimky podmínkou k jejich vpuštění do závodu.
"Rozhodli jsme se, že se společně postavíme k boji proti dopingu," prohlásil šéf UCI Pat McQuaid. Dvouletý distanc za užívání zakázaných látek zůstává nadále v platnosti, podepsáním dohody navíc dají cyklisté souhlas, aby španělské úřady porovnaly jejich DNA se vzorky zabavenými při loňské policejní razii v laboratořích v Madridu a Zaragoze, které pomáhaly desítkám jezdců s krevním dopingem.
Od španělského skandálu doping na cyklistiku těžce doléhá. K užívání zakázaných látek se přiznalo několik bývalých jezdců stáje Telekom, současného T-Mobile. Bývalý dánský cyklista Bjärne Riis, dnes šéf stáje CSC, prohlásil, že k vítězství v Tour de France v roce 1996 mu pomohlo zakázané EPO. K dopingu se přiznal i vyhlášený spurtér Erik Zabel a další Němec Rolf Aldag. Kvůli zapletení do španělského skandálu byl dvouletým distancem potrestán loňský vítěz Gira d'Italia Ital Ivan Basso.
Foto: archiv