Doživotní tresty! Bach chce dopingové prohřešky vyřešit radikálně

Sport
8. 12. 2016 17:51
Předseda MOV Thomas Bach.
Předseda MOV Thomas Bach.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach chce doživotní tresty pro ruské sportovce a funkcionáře, kteří byli součástí státem řízeného dopingu. Šéf MOV to uvedl před pátečním zveřejněním konečné zprávy kanadského vyšetřovatele Richarda McLarena o podvodech během zimních olympijských her v Soči 2014.

"Pokud se sportovec nebo funkcionář něčeho takového účastní, tak už bych rád tuto osobu nikdy neviděl v jakékoli funkci na olympijských hrách," uvedl ve čtvrtek Bach na tiskové konferenci. "Představovalo by to pro mě tak přitěžující okolnosti, že by logickým důsledkem mělo být doživotní vyloučení z olympijských her," dodala hlava olympijského hnutí.

Bach zároveň připomněl, že on sám v minulosti coby předseda disciplinární komise MOV udělil doživotní tresty členům rakouského týmu v souvislosti s dopingovou kauzou na zimních olympijských hrách v Turíně 2006.

Šéf vyšetřovací komise MOV zaměřené na údajné podvádění v Soči Denis Oswald je však k případným doživotním trestům skeptický. "Můžeme dokázat, že o systematickém dopingu sportovci věděli? Nejde o to, že bychom se báli potrestat vysoce postavené Rusy. Jde spíš o pohled práva. Můžeme potrestat sportovce, pokud nic neprovedli a nevěděli, že k něčemu dochází?" uvedl švýcarský právník.

McLaren by měl ve své finální verzi zprávy například podat důkazy k dřívějšímu tvrzení bývalého šéfa antidopingové laboratoře v Soči Grigorije Rodčenkova, že pozitivní vzorky ruských sportovců byly vyměňovány za čisté dírou ve zdi laboratoře.

McLarena pověřila Světová antidopingová agentura (WADA) vyšetřováním ruského dopingu letos v květnu. Červencové zveřejnění první zprávy tohoto kanadského právníka vedlo k doporučení WADA vyřadit Rusko z olympijských her v Riu de Janeiro. MOV požadavku nevyhověl a nechal posouzení účasti ruských sportovců na jednotlivých sportovních federacích.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

VELO a McLaren přinesli fanouškům F1 zážitek snů: Češi byli u toho

Sport
21. 10. 2025
ilustrační foto

Budeme mít nového ministra sportu. Měl by jím být nějaký Motorista

Sport
20. 10. 2025
ilustrační foto

Zemřel poslední účastník první expedice na Mount Everest. Šerpa Kančha

Sport
16. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ