Pod pojmem Itálie si mnoho lidí vybaví moře a krásné počasí. V tamním fotbale ale slunečno rozhodně není. Itálií cloumá sázkařská aféra obřích rozměrů, která se může rovnat snad jen korupčnímu skandálu v roce 2006. Za devět dní přitom startuje fotbalové Euro, kde Italové lační po úspěchu. Další úplatkářská aféra je zaručeně ovlivní. Paradoxně ale může mít na Italy i pozitivní dopad. Stačí vzpomenout na mistrovství světa 2006.
"Jsme na chvilku šťastní, ne na dlouho, ale na chvilku," prohlásil před šesti lety tehdejší trenér italské reprezentace Marcello Lippi poté, co jeho tým získal titul mistrů světa. Italskou fotbalovou ligou totiž zmítala korupční aféra, která měla nakonec fatální důsledky. Juventus potopila do druhé ligy, kde mu bylo navíc odečteno 9 bodů. Tresty v podobě bodových odečtů zasáhly i Lazio a Fiorentinu.
Pohár pro mistry světa byl tak alespoň malou očistnou kúrou pro jinak špinavou fotbalovou zemi sužovanou navíc tehdy četnými skandály: od vyšetřování korupce expremiéra Silvia Berlusconiho po mnohamiliardové podvody potravinářské firmy Parmalat. "Fotbal se musí pořádně očistit," řekl po italském triumfu nový předseda vlády Romano Prodi. Jeho slova ale vyšla nazmar.
Italský fotbal je totiž nyní vláčen aférou, která ještě zdaleka neřekla dost. Skandál s ovlivňováním zápasů se stále rozrůstá. Policie prověřuje 20 klubů a zhruba 150 lidí. 19 z nich už bylo zatčeno, mezi nimi i kapitán Lazia Stefano Mauri, bývalý kapitán FC Janov Omar Milanetto či dlouholetý hráč AC Milán Kacha Kaladze.
Prohledáno bylo na 30 bytů, mezi nimi i domov trenéra Juventusu Antonia Conteho. Nikoli však kvůli jeho působení u "Staré dámy", nýbrž za loňskou sezonu, v níž dovedl Siennu do Serie A. V roce 2011 totiž mělo být až 8 zápasů Sienny zmanipulováno.
Podezřelých reprezentantů přibývá
Mezi podezřelými v sázkařské aféře jsou i někteří reprezentanti, kteří se spolu s týmem Squadrry Azzurry připravují v tréninkovém centru v Covercianu na mistrovství Evropy. Právě do tohoto fotbalového areálu zavítali v pondělí i policisté, kteří téměř tři hodiny prohledávali pokoj obránce Zenitu Petrohrad Domenica Criscita. Ten byl hned po policejní razii vyřazen z kádru.
"Tohle jsem nechtěl nikdy zažít. Jistě si dovedete představit, že na takové věci tady nejsme zvyklí," řekl manažer italské reprezentace Demetrio Albertiny. Podezřelý je i další reprezentant, Leonardo Bonucci působící v mistrovském Juventusu. Ten ale na Euro nakonec odcestuje. Jeho obvinění prý nejsou tak vážná jako v případě Criscita.
A aby toho nebylo málo. Kvůli zemětřesení na severu Itálie, při němž zemřelo nejméně deset lidí, byl zrušen včerejší přípravný zápas Italů proti Lucembursku v Parmě. Čeká je tedy už jen páteční generálka proti Rusku.
Nálada v týmu kouče Cesara Prandelliho je každopádně hodně napjatá. Osekávání italské reprezentace ještě nemusí být konec. Kdo další půjde na kobereček? "Musíme zachovat klid, aby tyto události nenarušily atmosféru v týmu," nabádá marně šéf italské fotbalové federace Giancarlo Abete.
Možná ale bude mít sázkařský skandál v Itálii na tamní reprezentaci paradoxně dobrý vliv. Na světovém šampionátu v roce 2006 se Canavaro a spol. semkli, aby dokázali, že nejsou jen zemí prošpikovanou korupcí a mafií. A z turnaje odjížděli se zlatem.
Nyní mají Italové před sebou očistnou misi číslo dvě. Třeba budou po Euru zase na chvilku šťastní. Ne na dlouho, ale na chvilku.