Pavel Turek
Bez adrenalinu prostě nemůže žít, říká expert o Kubicovi
08.02.2011 07:30 Rozhovor
Adrenalin. Jezdci formule 1 jsou na něm závislí, nedají bez něj ani ránu. Proto mnoho závodníků vyhledává třeba riskantní závody rallye, což se stalo v neděli osudným polskému jezdci Robertu Kubicovi. "Adrenalinový celibát závodníci nezvládají," říká expert na formuli 1 Pavel Turek.
Hrozivý nedělní karambol, po kterém hrozila Robertu Kubicovi amputace ruky, pověsil na závodní oblohu formule 1 mnoho otazníků. Kolotoč debat se roztočil zejména ohledně nebezpečných volnočasových aktivit štědře placených pilotů.
Jezdci při závodech rallye a dalších adrenalinových činnostech nejenže riskují zdraví, ale také ohrožují fungování svých týmů. Třeba Kubicova absence přijde Renault po finanční i sportovní stránce hodně draho.
Pavel Turek, který se ve světě vrcholného motosportu dlouhodobě pohybuje, v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ potvrzuje, že potřeba adrenalinu je pro závodníky téměř nepřekonatelná.
Proč se jezdci formule 1 účastní závodů rallye a vyhledávají i jiné, podobně nebezpečné činnosti?
Každý ze závodníků tíhne k jiné formě motosportu. A rallye je v této hierarchii hodně vysoko. Jezdci především potřebují každodenní přísun adrenalinu a endorfinu. Ve chvíli, kdy jej nemají, začnou dělat všechno možné, aby ho získali. Vypijí hromadu Red Bullů, skočí s padákem... A když jim ani to nestačí, začnou jezdit rallye. Adrenalinový celibát tihle lidé prostě nezvládají.
Vy osobně jste prý s Kubicou otázky rallye také probíral?
Ano, ale bylo to pouze v přátelské rovině. Když Robert do formule 1 přišel, ukazoval mi na notebooku rallye, byl z něho nadšený. Předváděl mi jezdce, který patří k jeho nejoblíbenějším, a já mu na to řekl, že ho dobře znám. Byl to český závodník Honza Kopecký. To bylo vše.
Jak to, že mohou špičkově placení jezdci a osobnosti, na kterých závisí úspěšnost týmu, provozovat tak nebezpečnou činnost?
Vše je zakotveno ve smlouvě, a ty mají jezdci různé. Někomu smlouva podobné akce výslovně zakazuje, jiný má například určeno, jakým způsobem musí být zajištěna akce, které se hodlá zúčastnit. To byl právě problém u Kubici, kde nebyl k dispozici akceschopný záchranářský tým a třeba na příjezd hasičů se čekalo hodně dlouho.
Proč některým jezdcům tým závody rallye povolí a jiným ne?
Rozhodující je hlavně postavení závodníka. Hvězdy si své většinou prosadí. U Kubici byl důležitý fakt, že přestupoval do tehdy slabého Renaultu. Tým mu tak byl ochoten udělat ústupek.
Myslíte si, že je tato benevolence správná?
Podle mě si měl Renault smlouvu lépe pohlídat a například konkrétněji specifikovat, za jakých okolností se může Kubica rallye účastnit. Tím opět narážím na nedostatečné zabezpečení závodu.
Není takové riskování z pohledu závodníků neprofesionální?
Jsou různé typy jezdců. Někteří jsou zodpovědní, jiní zase tolik ne. Třeba Mark Webber (pilot Red Bullu, pozn. red.), který dokončil minulou sezonu se zlomenou rukou, chtěl udělat všechno pro úspěch týmu, a tak riskoval. Jiní se ale chovají méně zodpovědně.
Dlouhá léta jste působil jako manažer týmu McLaren. Jak jste podobné otázky řešili?
U nás měli jezdci ve smlouvách podobné věci striktně zakázané a za porušení dohody jim hrozily poměrně tvrdé sankce. Piloti u McLarenu nesměli třeba ani riskovat na lyžích.
Může Kubicova nehoda výrazně poškodit tým Renault?
Renault je v hodně složité situaci. Kubica byl jejich hlavní hvězda, a to jak ze sportovního, tak marketingového hlediska. Náhradní jezdec Bruno Senna ho na trati plně nahradit nemůže. A velký problém je také Kubicův reklamní potenciál. Hlavní sponzoři týmu na něm měli postavené své kampaně, teď bude chybět. Renault je na sponzorských příspěvcích velmi závislý a nebude to mít jednoduché.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.