Exodus továren z F1 může pokračovat, na řadě je Renault
26.11.2009 08:30 Původní zpráva
Prezident Renaultu Carlos Ghosn přiživil na své návštěvě Indie spekulace, že se francouzská automobilka hodlá stáhnout ze šampionátu vozů formule 1. Jeho výrok o tom, že nejprestižnější motoristická disciplína bude pro automobilky zajímavá jen tehdy, pokud bude zodpovězeno několik zásadních otázek, tomu silně nasvědčuje.
Šéfové Renaultu vedou interní debaty o osudu formulové stáje delší dobu. Rozhodnutí skončit přiblížila i obří aféra z konce sezony, při které vyšlo najevo, že druhý pilot Nelson Piquet při loňské Velké ceně Singapuru na příkaz týmu úmyslně naboural do zdi, aby umožnil vítězství jedničce Fernandu Alonsovi.
Den po oficiálním odstoupení Toyoty ze šampionátu došlo u Renaultu na krizovou schůzku vedení. Informuje o tom odborný německý server auto-motor-und-sport.de. Svolání déle plánovaného mítinku urychlilo již třetí odchod továrního týmu ze šampionátu během posledního kalendářního roku.
Údajně došlo k hlasování, kdy pro setrvání ve formuli 1 zvedl z odpovědných ruku jen Ghosn. Zbytek chtěl z formule odejít. Dohodlo se, že se rychle vypracují dva scénáře, jak tým z Enstonu i samotné oddělení motorů zachránit. Jedna z variant je prodej, druhá, že bossové týmu Bob Bell a Jean-Francois Coubet seženou do Vánoc peníze od sponzorů, aby pařížské centrále pomohli s financováním.
Šibeniční termín
Minimálně se má jednat o 30 milionů euro, ale získání takové částky v tak krátké době se jeví jako iluzorní. Zájem údajně měla lucemburská investiční grupa Mangroove Capitals, nechtěla však hradit provozní náklady.
Museli by pomoci sponzoři a více peněz by měla generovat i kasa Bernieho Ecclestona, který finanční tok ve formuli 1 kontroluje. Zde se stává Ghosnův krizový plán přinejmenším diskutabilní, ne-li nereálný.
Prezident Renaultu přispěchal s prohlášením, s nímž ale zároveň vystřelil do vlastních řad. „Sport pro nás nemá žádný větší význam, pokud si nezodpovíme některé zásadní otázky," začal. Pak už pokračoval pětapadesátiletý Brazilec s libanonskými kořeny ostřeji.
„Formule 1 patří mezi největší sportovních události, ale má spoustu problémů. Jedno téma je například rovnost mezi týmy, další třeba vliv na životní prostředí." Ghosn také uvádí, že odstoupení Hondy, BMW a Toyoty v posledním roce nutně znamená, že s formulí 1 není něco v pořádku.
Kdo si tu stěžuje ..
Pokud si však stěžuje na nespravedlnosti, zrovna k Renaultu je formule 1 více než štědrá. Přimhouřila oko nad provalenou krádeží technických dat z McLarenu, stejně tak i nad výše zmíněnou singapurskou bouračkou. Z největšího prokázaného podvodu v historii formule 1 vyvázli Francouzi jen s pokutou a podmínkou.
A dále, ačkoliv od roku 2007 panuje zmražení vývoje motorů, FIA minulou zimu povolila Renaultu, aby si svůj slabší agregát o pár koní vylepšil a dohnal ztrátu na konkurenci. Carlos Ghosn si může stěžovat na spoustu věcí, jen ne na to, že by bylo s jeho společností zacházeno nespravedlivě.
Tak či onak, pověst automobilky i přes dva tituly mistrů světa v roce 2005 a 2006 značně utrpěla. Odchod Renaultu z formule 1 by byl logickým závěrem, přičemž FIA možná dovolila Francouzům důstojnou rozlučku z vlastní vůle. Ale to jsou jen spekulace. Adieu Renault?
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.