Přelomový rok
Fotbal testováním videa konečně vstoupil do nového tisíciletí
24.12.2017 06:00 Původní zpráva
Pokrok nezastavíš, říká se. A stále více to platí i ve sportovním světě, což rok 2017 zase jenom potvrdil. Především evropské fotbalové soutěže postupně totiž konečně dělají kroky, které by díky moderním technologiím měly minimalizovat možné pochybení sudích. Na konci podzimní části se videorozhodčí dokonce poprvé objevil i v zápase české nejvyšší soutěže mezi Spartou a Mladou Boleslaví.
Hokej zkoumá sporné gólové situace na videu dávno, jestřábí oko je na nejprestižnějších tenisových turnajích samozřejmostí. Možnost opravit nepřesný výrok rozhodčího mají dodatečně třeba také trenéři volejbalových mužstev. Jen fotbal, nejpopulárnější sport na světě, byl v tomhle směru neustále výrazně pozadu.
I to se ale postupně začíná měnit. Na posledních velkých šampionátech už byla k dispozici takzvaná goal line technology, která stoprocentně určí, jestli míč přešel brankovou čáru, nebo ne. Ta je uplatňována také v zápasech evropských pohárů.
Dát do rukou odpovědnost dalšímu muži, který by na záznamu zkontroloval případný faul, ofsajd nebo gól, se však fotbaloví šéfové dlouho zdráhali. V každé zemi je proto vývoj videorozhodčího trochu jinde. Momentálně se celý systém aktivně testuje v italské Serii A a německé bundeslize, od příští sezony jej plánuje zavést i španělská LaLiga a francouzská Ligue 1. Pokud systém bude fungovat, podobně uvažují i představitelé anglické Premier League.
Proto se dá říct, že rok 2017 byl v tomto směru ve fotbalovém světě přelomový. A i na české scéně jsme viděli zásadní premiéru. V duelu Sparty s Boleslaví videorozhodčí symbolicky stvrdil hned první gól zápasu, když se prosadil bosenský obránce Čivič. "Technologicky všechno fungovalo, z tohohle pohledu můžeme mluvit o známce na výbornou," radoval se pak Roman Hrubeš, který na utkání za monitorem dohlížel.
Kromě fotbalu i cyklistika
V jarní části HET ligy by proto zápasů s videem mělo přibývat. A třeba se jednou dostaneme i do bodu, kdy tímto systémem budou pokryty všechny duely v každém kole, což je ale zatím hudba budoucnosti. I proto zaznívají některé kritické hlasy, že není správné, aby systém někde k dispozici byl a někde ne.
Pro mistrovství světa v Rusku, které se uskuteční v létě příštího roku, FIFA chystá další novinku. Podle informací německého deníku Bild by diváci na stadionu i u televize měli být v co nejkratším čase informováni o tom, proč rozhodčí na základě videa změnil původní rozhodnutí. K tomu má sloužit systém posílání SMS zpráv, který se aktuálně testuje.
Textovou zprávu s vysvětlením pošle asistent videorozhodčího televizním komentátorům i hlasatelům na stadionu. Podle mezinárodní pravidlové komise se inkriminované situace nebudou promítat na obrazovky ani v televizi, aby diváci z neznalosti nezpochybňovali rozhodnutí videosudího. To, po čem řada fanoušků i expertů volá léta, se tak začíná konečně převádět do praxe.
A neplatí to jen ve fotbale. Video chce v příštím roce používat k posuzování některých sporných situací i silniční cyklistika. Zvláštní expert by podle belgického deníku Het Nieuwsblad měl být nasazen při nejvýznamnějších závodech včetně tří Grand Tour (Tour de France, Giro, Vuelta). Přispěla k tomu kontroverzní diskvalifikace Slováka Petera Sagana z letošní Tour, byť zrovna v tomto případě se mnozí cyklističtí odborníci neshodli ani po několikátém zhlédnutí záznamu. Ale i tady zkrátka platí, že pokrok skutečně nezastavíš.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.