Anglická policie <span>sčítá rowdies.</span> Nechce problémy v Africe

Sport
27. 1. 2010 09:00
Fanoušci Manchesteru City a United řádili ve vzájemném derby.
Fanoušci Manchesteru City a United řádili ve vzájemném derby.

Fanoušci Manchesteru City a United řádili ve vzájemném derby.Bezpečnostní opatření na fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice je v plném proudu. Alespoň v Anglii určitě. Tamní policie totiž začala velmi intenzivně dotvářet seznam nebezpečných fanoušků, kterým hodlá vystavit zákaz vycestování na světový šampionát. Prozatímní seznam čítá na 3200 osob. 

Anglie se do boje s fotbalovými výtržníky pustila v roce 1985, po tragickém finále Poháru mistrů evropských zemí mezi Liverpoolem a Juventusem Turín. Tehdy zemřelo přímo na stadionu v Bruselu 39 lidí.

Fotbalové kluby ve spolupráci s politiky zavedly taková opatření, díky nimž v současnosti není na anglických stadionech potřeba policie. I proto, že fotbal je nejpopulárnější sport v zemi a tradice v podobě dědictví permanentky z generace na generaci je stále prestižní záležitostí.

Pokud však policejní orgány přistihnou fanoušky, jak porušují zavedená pravidla, hrozí jim kromě zákazu vstupu na stadiony i vězení. Anglická policie stejným způsobem postupuje i v případě fanoušků národního mužstva, kteří se v minulosti „předvedli" na evropských či světových šampionátech.

Zákaz pro více fanoušků než v minulosti

V současné době anglická policie shromažďuje informace o fanoušcích, kteří na seznamu nebezpečných fanoušků již jsou nebo by na něj měli být přidáni. Na červnové mistrovství světa v Jihoafrické republice se tak nepodívá více než 3200 rowdies. Číslo však není konečné.

Fanoušci, kteří mají v Anglii zákaz vstupu na stadiony, se musejí vždy v den zápasu hlásit polici v místě bydliště. Stejný systém bude zaveden i během šampionátu. Všichni z dlouhého seznamu výtržníků navíc budou muset před startem afrického turnaje odevzdat svůj pas policii, aby nemohli vycestovat po celý průběh mistrovství.

Jakmile to některý z nich neučiní, může být zatčen a bude mu hrozit i pobyt ve vězení. „Je to reakce na předchozí roky, kdy docházelo k mnoha incidentům při zápasech národního týmu. Systém rowdies je leckdy mnohem rafinovanější než u organizovaných zločineckých skupin," řekl pro britská média mluvčí Národní bezpečností služby Mark Steels.

Zástupci anglické policie navíc pojedou přímo do dějiště šampionátu, aby případně identifikovali problematické fanoušky, které nepodchytili ještě v Anglii a nezařadili je na seznam nebezpečných.

Na poslední mistrovství světa v Německu měly zákaz výjezdu necelé tři tisíce fanoušků, v roce 2004 na Euro v Portugalsku přes dva tisíce.

ŘÁDĚNÍ ANGLICKÝCH ROWDIES NA EURO 2000 ZDE:

Foto: čtk/AP

Další čtení

Tour de France - Alpy

Asi se něco chystá. Češi by mohli pořádat start cyklistické Tour de France

Sport
13. 5. 2025
ilustrační foto

Velké manévry v Olomouci kvůli fandům Sparty. Policie říká: Velmi rizikové

Sport
13. 5. 2025
Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 představil 12. května 2025 budoucí podobu stadionu v Ďolíčku (na vizualizaci).

Bohemians představili nový Ďolíček. Bude mít unikátní východní tribunu

Sport
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ