Jen si to představte. Fotbalové mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice vyhraje země z černého kontinentu. Miliarda lidí z kraje bonga, tamtamů a voodoo skáče radostí. Bláznovství? Podle Afričanů nikoli.
Na nejchudším světadílu se mistrovství světa uskuteční poprvé v osmdesátileté historii turnaje. Proč tedy toto jubileum neoslavit zlatou medailí?
"Vítězství na mistrovství světa by byl okamžik obrovské hrdosti pro celou zemi i světadíl," prohlásil pro BBC bývalý útočník JAR Shaun Bartlett. "Všechny africké národy mají své vnitřní problémy, ale fotbal umí dělat zázraky, a to je pro nás výzva."
Na jihoafrických stadionech se předvede celkem 6 afrických týmů - Alžírsko, Kamerun, Nigérie, Ghana, Pobřeží Slonoviny a domácí Jihoafrická republika. Tato šestice by měla mít letos podle odborníků daleko větší šanci na úspěch než africké týmy na předchozích šampionátech.
Drogba v čele "Slonů"
Pobřeží Slonoviny bude zřejmě opět překypovat šikovnými fotbalisty s talentem od Boha. Soupiska "Slonů" se pyšní jmény zkušených hráčů z Premier League: Drogba, Kalou, Touré, Eboué. Na postup ze skupiny smrti to však nemusí stačit.
"Máme ten nejtěžší možný los, ale my nejedeme do Jižní Afriky na prázdniny. Náš zápas s Brazílií bude jedním z vrcholů šampionátu, dvě velká mužstva, velcí hráči. Když nás Brazilci budou chtít porazit, budou muset hrát pořádně dobře," řekl po losu trenér Pobřeží Slonoviny Vahid Halilhodžič.
ČTĚTE TAKÉ: MS otevře duel JAR s Mexikem, Slováky čeká Itálie
Očekávání se vznášejí i nad komandem z Kamerunu, které drží africký rekord v počtu startů na světovém šampionátu - fotbalových hodů se účastnili už šestkrát. Zopakovat svůj povedený debut ze šampionátu z Německa z roku 2006 budou jistě chtít i fotbalisté Ghany.
Za pomyslné africké outsidery budou v JAR považovány týmy Nigérie, Alžírska a domácí výběr, který se o postup ze skupiny popere s Mexikem, Francií a Uruguayí. "Naše skupina je zajímavá tím, že jako v jediné se v ní setkají dva držitelé titulu, Francie a Uruguay. Je to pro nás výzva jim čelit," prohlásil po pátečním losu kouč JAR Carlos Alberto Parreira.
"Ani jeden z afrických národů nepojede na šampionát jen na zkušenou. Mezi africkými a evropskými celky už není tak propastný rozdíl jako dříve. Představa zlatých medailí pro nějakou africkou zemi není tak vzdálená," tvrdí bývalý kapitán nigerijské reprezentace Sunday Klisen.
"Když jsme byli s nigerijskou reprezentací v roce 1996 na olympiádě v Atlantě, nehráli jsme jako Nigerijci, ale jako Afričani. Za zády jsme měli celý kontinent. Stejné to bude i letos. Ani jeden z afrických týmů nebude na šampionátu do počtu."
Přehnaný optimismus se však může nebezpečně vymstít. Jak tvrdí jedno tanzánské přísloví: Řvoucí lev většinou nekouše.
AFRICKÉ STÁTY NA MISTROVSTVÍ SVĚTA: |
1934: Egypt 1970: Maroko 1974: Zair 1978: Tunisko 1982: Alžírsko, Kamerun 1986: Alžírsko, Maroko (osmifinále) 1990: Egypt, Kamerun (čtvrtfinále) 1994: Kamerun, Maroko, Nigérie (čtvrtfinále) 1998: Kamerun, Nigérie (osmifinále), JAR, Tunisko, Maroko 2002: Kamerun, Nigérie, JAR, Tunisko, Senegal (čtvrtfinále), 2006: Angola, Pobřeží Slonoviny, Togo, Tunisko, Ghana (osmifinále) |
Foto: ČTK