Éterický Anfield. Místo, kde se tvořila hra jménem fotbal

23. 2. 2011 16:00
Anfield Road.
Anfield Road.

Není to jen stadion. Sparta se ve čtvrtek podívá na místo, které je považováno za jeden z prvních "pomníků" velkého fotbalu. Nadechněte se. Pořádně. Anfield Road bude navždy jedním ze srdcí kulatého míče.

Píše se rok 1884 a v dělnickém městě Liverpoolu právě vyrostl nový stadion. Populární hra jménem fotbal zažívá markantní modernizaci, už to není chaotický shluk mladíků běhajících po anglických náměstích a parcích, honících podivnou kulatou koženou věc. Ne. Fotbal začíná být "sportem", seriózně braným odvětvím zábavy, majícím vlastní sídla i týmy.

Na Anfield se stěhuje Everton, v tehdejší době jediný liverpoolský klub. Prezident John Houlding totiž kamarádí s majitelem stadionu, velectěným Johnem Orrellem, fotbalovým nadšencem a novátorem kulaté meruny. Za malou rentu Evertonu stadion pronajímá.

První zápas na Anfieldu hraje Everton s Earlestownem v září 1884. Vyhraje 5:0. Vypadá to na dlouhé spojení liverpoolského klubu a Anfieldu. Ale jen vypadá.

Prezident Houlding má stále větší konflikty s ostatními členy vedení Evertonu, kteří v roce 1892 svého šéfa vypoklonkují a Everton odstěhují do Goodison Parku, kde hraje dodnes. Houldingovi zbude stadion bez týmu. A tak zakládá FC Liverpool. Pokládá tím nejen věčné kořeny rivality mezi Reds a Evertonem, ale i zárodek velké budoucnosti organizace, kterou vymyslel.

Nikdy nepůjdeš sám. Liverpoolské motto. "Na Anfieldu na vás každý zápas dýchne atmosféra něčeho mimořádného. Je moc dobře cítit, jak si fanoušci toho stadionu váží, jakou má neskutečnou historii," vzpomínal třeba bývalý hráč klubu Vladimír Šmicer na jedinečnost stadionu, který ve čtvrtek uvidí Sparta.

Anfield samozřejmě prošel revolucí, po tragédii v Hillsborough byly všude instalovány sedačky, takže rekordní návštěva 61 905 diváků z roku 1952 už nikdy nebude překonána. V současnosti má Anfield kapacitu 45 362 míst.

Vše je zde jedinečné. Ať už socha trenérského guru a nedotknutelného muže milujícího Reds nadevše - Billa Shankleyho či vchodové brány pojmenované po legendách klubu nebo všudypřítomný nápis You´ll Never Walk Alone - hlavní motiv a název skladby od skupiny Gerry& The Pacemakers, kterou fanoušci "adoptovali" jako hymnu klubu. "Pokaždé, když ji spustí celý Anfield, mrazí vás," říká Šmicer.

Srdcem stadionu je pak tribuna Kop, kde sídlí nejhlučnější jádro fanoušků Reds. Na začátku 20. století dostala jméno podle jihoafrické hory Spion Kop, u níž při kolonizační válce Boerů zahynulo 300 vojáků britského impéria - téměř všichni byli z Liverpoolu...

Ne, tohle není jen stadion. Tohle je místo, kde je třeba se s tichým respektem poklonit a pak jen poslouchat, jak zní fotbalová historie.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ