O Ligu mistrů si Slavia zahraje se Žilinou
25.07.2007 22:08 Aktualizováno 25.07. 22:14
Podle očekávání se s pražskou Slavií v druhém předkole Ligy mistrů utkají fotbalisté Žiliny, jimž z lavičky velí český trenér Pavel Vrba. Slovenský šampion se sice ve středeční odvetě 1. předkola s lucemburským Dudelange trápil, ale nakonec zvítězil po přestřelce 5:4, když se trefili také oba čeští hráči domácích Pavel Devátý a Benjamin Vomáčka.
První zápas Žiliny se Slavií by se měl příští středu na Slovensku, odveta je plánována o týden později na Strahově.
Dudelange přijelo do Žiliny oslabeno o tři defenzivní hráče základní sestavy. Dva z nich nepustil na Slovensko jejich zaměstnavatel. Lucemburští fotbalisté jsou totiž převážně amatéry a mají stále zaměstnání v jiném oboru.
Také kvůli těmto ztrátám chtěl trenér Leflochmoan vsadit na defenzivu a co nejdéle držet bezbrankový stav. Tento plán však vzal za své již po devíti minutách, když lehká Devátého střela skončila nečekaně v brance. O dvě minuty později pak Lucemburčany dorazil Lietava hlavičkou a ještě do konce první půlhodiny zvýšil na 3:0 Štyvár.
V tu chvíli se zdálo rozhodnuto, ovšem hosté nečekaně zmobilizovali síly. Di Gregório a Hammami dvěma zásahy snížili na rozdíl jediné branky. Pak sice Vomáčka hlavou opět uklidnil domácí fanoušky, ale Dudelange podruhé v zápase využilo standardní situaci a upravilo na 4:3. Oba celky se trefily ještě jednou a zápas skončil nezvykle vysokým výsledkem 5:4.
1. přdkolo Ligy mistrů: MŠK Žilina - F91 Dudelange (Luc.) 5:4 (3:1)
Branky: 29. a 75. Štyvár, 9. Devátý, 11. Lietava, 64. Vomáčka - 40. Di Gregório, 50. Hammami, 72. Guthleber, 82. Lukič. První zápas 2:1, postoupila Žilina.
Sestava Žiliny: Kuciak - Pekarík, Vomáčka, Hubočan, Leitner - Štrba - Breška (46. Vladavič), Devátý, Jež - Štyvar (89. Pečalka), Lietava (60. Nemec).
ŽILINA, čtyřnásobný slovenský mistr
MŠK Žilina dominuje slovenské fotbalové scéně již pátým rokem. Po třech titulech za sebou skončila předloni druhá, loňskou čtvrtou příčku letos na jaře opět vystřídala mistrovská radost. K té kromě českého trenéra Pavla Vrby přispěla také trojice českých fotbalistů Benjamin Vomáčka, Martin Švestka a Pavel Devátý. A své kvality dokazuje Žilina, která bude soupeřem pražské Slavie v druhém předkole Ligy mistrů, i nadále.
Žilina má na rozdíl od Slavie za sebou v nové sezoně již čtyři soutěžní zápasy. Po dvou kolech se opět usadila v čele ligové tabulky a v prvním předkole Ligy mistrů si dvakrát poradila s lucemburským Dudelange po výsledcích 2:1 a 5:4. Stejně jako na jaře se prezentuje atraktivním útočným stylem.
Fotbalový klub MŠK Žilina oslaví příští rok sto let své existence. Ve druhé poválečné sezoně 1946/47 obsadila Žilina po vyloučení SK Kladno konečné třetí místo, což bylo jejím maximem v dobách společné soutěže. V té době oblékal žlutozelený žilinský dres také člen Klubu ligových kanonýrů Emil Pažický.
V roce 1961 se probojoval slovenský celek až do finále úvodního ročníku Československého poháru, kde podlehl tehdy suverénní Dukle Praha 0:3. Následující rok se neztratil ani na evropské scéně, když si zahrál čtvrtfinále PVP.
Od rozdělení federace hraje Žilina až na jedinou výjimku z ročníku 1995/96 pravidelně nejvyšší soutěž. Nejlepší léta klubu odstartoval premiérový titul z roku 2002, pod který se podepsali mimo jiné český brankář Marek Čech či slovenský reprezentační kanonýr Marek Mintál.
Vedení klubu si rádo vybírá české trenéry, před Vrbou v Žilině v nedávné minulosti působili například František Komňacký či Leoš Kalvoda. Cílem Žiliny, která hraje své zápasy na malém šestitisícovém stadionu, je poprvé se probojovat do základní fáze Ligy mistrů. Nejblíže k tomu byla v sezoně 2003/04, kdy se dostala až do třetího předkola, kde nestačila na londýnskou Chelsea.
Optimální sestava Žiliny:
Kuciak - Pekarík, Vomáčka, Hlubočan, Leitner - Štrba, Breška, Devátý, Jež - Porázik, Lietava.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.