Letošní premiéra v Lize mistrů skončila pro něj i jeho tým fiaskem. Arsenal padl v Dortmundu 0:2. Mesut Özil, fotbalově vyčpělý, často chybující a bez nápadu, je tak nyní zavalen kritikou. A nejen v Anglii, ale i v jeho domovině v Německu. Od renomovaného deníku Bild dostal dokonce nejnižší známku ze všech hráčů na hřišti. Nebylo by načase vrátit zpět do sestavy Tomáše Rosického?
V létě pomohl Němcům dobýt na MS v Brazílii světový triumf. Nyní by měl táhnout Arsenal. Özilova forma je však polovičatá, což bylo jasně vidět v úterním duelu proti Dortmundu. Na place byste ho našli snad jedině mikroskopem, zastínili ho zejména střelci Dortmundu Ciro Immobile a Pierre-Emerick Aubemeyang.
Mimochodem, oba dva (společně s parťákem Kevinem Grosskreuzerem) dostali od Bildu nejlepší známku 1 (hodnocení podobné jako ve škole). Naopak Özil, nejdražší hráč v historii Arsenalu, vyfasoval nejhorší flastr 6.
Deník Bild spočítal, že Němec s tureckými kořeny vyhrál jen 17% soubojů a pouze 31x se dotkl míče. Z jeho trápení ho naštěstí v 62. minutě vymanil trenér Arséne Wenger, který místo Özila poslal do hry Chamberlaina. Ani on ale Kanonýry z bídy nevysvobodil. Německý list Die Welt dokonce vtiplně poznamenal, že jediný přínos Özila v zápase byl, když podal střídajícímu zapomětlivci Podolskimu v 77. minutě chrániče.
Rosický v sobotu proti Aston Ville?
Nejlepším hráčem Arsenalu byl podle podle Bildu brankář Wojciech Szczesny (známka 3). Zadáci Koscielni a Bellerin vyfasovali ostudnou pětku stejně tak jako Özilovi kolegové ze zálohy Wilshere, Ramsey a Sánchez.
Právě v záložní řadě ční největší potíž Arsenalu. Chybí větší klid, sebejistota, přesnost i fotbalová vyzrálost. "Souhlasím s tím, že ve středu hřiště byl Dortmund lepší než my. Teď v noci je ale těžké hodnotit hráče individudálně, nehráli jsme dobře jako celý tým," přiznal po utkání kouč Wenger, jehož parta je v Premier League až sedmá.
Proč tedy Wenger nechává Tomáše Rosického dál vysedávat jen na lavičce či dokonce na tribuně, je záhadou. Během nedávných zápasů v české reprezentaci proti USA a Nizozemsku "Rosa" předvedl že stále umí, navíc je zdravotně v pořádku a správně nabuzený.
"Arsenal? Nehrajeme moc dobře. Myslím si, že bych tomu mohl pomoct, ale sám se bohužel poslat na hřiště nemůžu," řekl na srazu s kyselým úsměvěm třiatřicetiletý Rosický. Šanci by mohl dostat v sobotním duelu mezi Arsenalem a druhou Aston Villou. Kdy jindy, než teď.