FIFA brání pořadatele z Ruska. Fotbalisté a doping? Nesmysl

Sport
28. 11. 2017 20:08
Šéf ruského fotbalu Vitalij Mutko.
Šéf ruského fotbalu Vitalij Mutko.

Mezinárodní federace FIFA obhajuje právo Ruska hostit v příštím roce fotbalové mistrovství světa, i když v zemi kvůli dopingu přibývají počty suspendovaných sportovců. V případě fotbalu FIFA nemá žádné známky užívání zakázaných látek. Nejnovější nařčení, že i fotbalisté byli součástí systému, označil šéf tamního svazu Vitalij Mutko za hloupost.

"Teď je trend obviňovat jen Rusko," řekl Mutko agentuře R-Sport. "Prohlášení o užívání látek zvyšujících výkonnost jsou pokusem o diskreditaci naší země. Mohu veřejně říct, že se nemáme čeho bát," dodal.

Antidopingová agentura WADA v loňské zprávě o dopingu ruských sportovců organizovaném státními orgány jmenovala také fotbal. I v něm údajně byly maskovány pozitivní testy. O víkendu právník bývalého šéfa moskevské laboratoře a korunního svědka Grigorije Rodčenkova řekl deníku Daily Mail, že toto tvrzení může podložit důkazy.

"Je to naprostá hloupost. Kdybychom takhle hráli s pomocí dopingu, jak bychom pak hráli bez něj?" prohlásil Mutko v narážce na skutečnost, že ruští fotbalisté rozhodně nepatří do světové špičky a v posledních letech neudělali pořádný výsledek na žádné velké akci.

Spekulace o dopingu i u ruských fotbalistů se objevily jen pár dnů před pátečním losem mistrovství světa, které bude Rusko hostit v červnu a červenci. "Z informací, které máme, nemůžeme hovořit o rozšířeném užívání dopingu v ruském fotbale," reagovala dnes generální sekretářka FIFA Fatma Samouraová. A dodala, že všechny vzorky během šampionátu budou k analýze odesílány z Ruska do laboratoře v Lausanne.

Rusko podle WADA krylo dopingové nálezy či manipulovalo se vzorky systematicky od zimní olympiády ve Vancouveru až po hry v Soči. Z výsledkových listin sočských her 2014 bylo kvůli podvodům vyškrtnuto již 19 ruských sportovců. Dostali také doživotní zákaz účastnit se olympiád.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Dmitri Lovetsky

Další čtení

Weston McKennie ze Spojených států (vlevo) a Stjepan Radeljic z Bosny bojují o míč během zápasu 32. kola mistrovství světa ve fotbale

Drama v San Franciscu: oslabené USA vyřadily Bosnu a jsou v osmifinále

Sport
2. 7. 2026

Odvolání německého gólu bylo podle Nagelsmanna skandální

Sport
30. 6. 2026
Paraguayský hráč Antonio Sanabria neproměnil penaltu proti německému brankáři Manuelovi Neuerovi v penaltovém rozstřelu mezi Německem a Paraguayí

Penaltové prokletí favoritů. Německo padlo s Paraguayí, Nizozemsko nestačilo na Maroko

Sport
30. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ