Mládežnické akademie po světě a posily z Číny nebo Španělska. Fotbalová Slavia představila na tiskové konferenci vedle nové akcionářské struktury i koncepci dalšího směřování klubu. Kromě výchovy vlastních odchovanců se chce zaměřit též na podporu fotbalu v jiných zemích.
"Do budoucna chceme vytvořit silné mužstvo. To není jednoduchá záležitost. Z mládežnických týmů chceme vytahovat ty nejlepší hráče, reprezentanty," řekl trenér sešívaných Dušan Uhrin. "Naším cílem je do dvou let hrát o mistrovský titul," podotkl opodál sedící zástupce čínské společnosti CEFC, majoritního vlastníka Slavie, Jaroslav Tvrdík.
Slavia je v současné době na vzestupu. Po změně majitele se pohybuje na dosah pohárových příček, aktuálně je pátá. Zápas s Duklou, v němž sešívaní doma remizovali 1:1, však potvrdil, že za opory nemá na lavičce dostatečnou náhradu.
Pomoci mají nejen nákupy hotových hráčů, ale také výchova vlastních fotbalistů. V minulosti se Slavia chlubila skvělou prací s mládeží. Odchovanci byli základem týmu, jenž získal poslední dva mistrovské tituly. Jenže s úpadkem klubu přišel i úpadek mládeže. Ten se projevil hlavně v zázemí.
"V současné době pracujeme na rozpočtu, který musíme mít hotový do konce roku. Musíme dobudovat infrastrukturu pro mládež, konkrétně tři čtyři hřiště," připustil prezident klubu a menšinový akcionář Jiří Šimáně. "Potřebujeme také dostavět areál na Xaverově," doplnil sportovní ředitel Josef Jinoch.
Objeví se nový Džeko?
Manažerem mládežnické akademie bude někdejší trenér Jiří Plíšek. Ten proslul hlavně skvělou znalostí balkánského prostředí. Do Teplic přivedl třeba bosenského útočníka Edina Džeka, jenž se z Čech později propracoval až do anglické Premier League, kde hrál za Manchester City. U Citizens působí také uznávaný skaut Jan Říčka. I s ním Šimáně jednal. "Dohodli jsme se na spolupráci v rozsahu, jaký mu umožní jeho závazky v Manchesteru," uvedl.
Větší úlohu však bude mít zmiňovaný Plíšek, jehož kontakty na Balkánském poloostrově může Slavia využít i při přípravě další akademie v Bosně. "Rádi bychom propojili akademii v Sarajevu a akademii ve Slavii," vyslovil přání Šimáně, jenž se nebrání ani příchodu posil například z druhé španělské ligy.
Třetím projektem akademie má být centrum v Šanghaji, kde sídlí i společnost CEFC. V Číně chtějí sešívaní fotbalisty nejen vychovávat, ale také s nimi čile obchodovat.
"Čína je pro nás velká priorita. Nejen pro posily, ale také směrem k tomu, že bychom tam mohli posílat hráče na sklonku kariéry," potvrdil Šimáně spekulace, že by do Prahy mohli v budoucnu chodit i čínští fotbalisté, a zároveň naznačil, že by do Říše středu mohla Slavia posílat i vysloužilé sportovce, s nimiž už nepočítá.
S hledáním posil má Pražanům pomoci i nově vytvořená sportovní rada, kde zasednou vedle Jinocha, Uhrina a Plíška také legenda klubu Vladimír Šmicer, generální ředitel David Trunda a nový hlavní skaut, někdejší trenér reprezentační jednadvacítky Jakub Dovalil.