Atraktivnost ligy především. Takové heslo razí Ligová fotbalová asociace (LFA) do příštích let. Pomoci by mělo nejen testování videorozhodčích, ale také změna hracího formátu. Do kalendáře by zřejmě přibyly další zápasy, a to díky zkrácení zimní přestávky. Začít by se mělo v sezoně 2018/2019.
Česká liga není dokonalá. To vědí všichni. Včetně LFA, která o tom diskutovala na konferenci v hotelu Augustine, jíž se zúčastnili zástupci společností, které mají co do činění s ligovým fotbalem, včetně největších sponzorů. Všichni se shodli na tom, že fotbal v Česku potřebuje zatraktivnit. V nejbližších měsících i letech proto udělají následující tři kroky.
1. Videorozhodčí
O zařazení videa do fotbalu se svět snaží už dlouho. Česká republika se jako první z východoevropských zemí zapojí do projektu testování videa. I když zatím pouze v off-line verzi. To znamená, že rozhodčí nebude v kontaktu s videorozhodčím a tudíž video nebude moci do zápasu zasáhnout. Půjde především o pozápasové zhodnocení výkonu rozhodčích. Toto testování by mělo začít už prvním jarním kolem.
"Cílem LFA je, aby ligová soutěž měla maximální možnou důvěru fotbalové veřejnosti, z tohoto důvodu jsme se zapojili do testovacího programu FIFA a IFAB, který má za úkol otestovat možnosti zavedení videa ve fotbale. Jsme jedinou východoevropskou zemí, která v tomto programu je zapojená. Víc v tuto chvíli udělat nelze," řekl k tématu předseda LFA Dušan Svoboda.
V prosinci by měla LFA předložit rozpočet, seznam stadionů, pro off-line i on-line testování, seznam rozhodčích a časový plán školení. V lednu už bude zbývat pouze písemný souhlas všech klubů a nic nebude bránit tomu, aby se v únoru zahájilo testování. "Neočekává se stoprocentní odstranění chybných rozhodnutí, ale cílem je oprava jasných chyb a situací, které ovlivní průběh zápasu." okomentoval cíle videorozhodčích výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
Tento projekt fungoval v letech 2013-2016 v Nizozemsku, kde si ho pochvalují. Největším testem byly čtyři zápasy americké třetí ligy, kde měl rozhodčí možnost být v hlasovém kontaktu s videorozhodčím, a sám tak mohl zhodnotit videozáznam několik metrů za postranní čárou. Na mezinárodní scéně se videorozhodčí představil jednou, a to v zápase mezi Itálií a Francií. Šlo však o verzi Semi-live, což znamená, že rozhodčí mohl s videorozhodčím mluvit, ale sám video vidět nemohl.
A co by měl videorozhodčí v budoucnu posuzovat?
1. Regulérnost gólů. Což znamená, zda vstřelené brance nepředcházel ofsajd, míč v zázemí, nebo jiný prohřešek proti pravidlům.
2. Pokutové kopy. Jestli byl správně pokutový kop odpískán, nebo nebyl odpískán vůbec, nebo zda se zákrok stal uvnitř, nebo vně pokutového území.
3. Červené karty. Kontrola situací, kdy byla udělena červená nebo druhá žlutá karta.
4. Identifikace hráčů. Aby nedocházelo k omylům při udělování karetních postihů.
První použití videa v průběhu zápasu v Americe
2. Nový herní formát
Málokdo ví, že česká nejvyšší fotbalová liga nabízí nejméně zápasů v celé Evropě. Počet týmů v první lize s tím ale nemá nic společného. 16 týmů je pro nás logicky 15 ligových zápasů. Třeba v Rakousku mají v elitní soutěži týmů pouze deset, a přesto zde diváci mohou jít na 36 ligových kol. Belgie má stejný počet týmů jak Česko, a i tak se zde zvládne o 12 utkání více. Nejde ale jenom o systém, ale také o délku zimní přestávky. Tu máme zase v celé Evropě nejdelší - 11 týdnů.
LFA by chtěla přidat až o 20 procent více zápasů, a to díky dodatečným zápasům o umístění. Nešlo by o vyřazovací play-off, ale finálovou skupinu. Inspirovat by se mohla u Belgičanů, kde prvních šest týmů postupuje do skupiny o titul. Přenesou si polovinu bodů ze základní části a poté se utká každý s každým dvakrát. Šanci na titul má tedy i šestý tým tabulky. V průběhu sezony pak neexistují zápasy, kde o nic nejde, všichni se chtějí dostat do první šestky.
3. Zavedení pozice supporter liaison officer ve většině klubů
Ve fotbalových velmocích je už takřka zvykem, že na vyšší úrovni mají v každém klubu člověka - často vyškoleného sociálního pracovníka či pedagoga - který má na starosti vše kolem práce s fanoušky. Ten je placen klubem nebo městem a nepokojům se snaží zabránit.
Má na starosti koordinaci mezi fanoušky, policií, klubem, městem a dalšími aktéry. Ve sportovním světě se pro tuto pozici vžil termín "supporter liaison officer" a u nás už takto vyškolený specialista pracuje například ve fotbalovém klubu v Liberci. V Česku však patří k výjimkám, přestože o kurz už dříve projevila zájem i fotbalová asociace.