Koupit a prodělat
Křetínský a spol. Utopenci v českém fotbale
16.03.2016 06:00 Původní zpráva
Milionář si koupí drahé auto, multimilionář třeba malé soukromé letadlo. To miliardáři sáhnou po fotbalovém klubu a pak do nové hračky sypou neuvěřitelné částky.
Nejen v zahraničí jsou populární tzv. suggar daddies, tedy bohatí vlastníci, kteří dotují týmy svými penězi. I v Česku se v historii našlo několik takových případů. Vybrali jsme šest z nich.
DANIEL KŘETÍNSKÝ (AC Sparta Praha)
Bilance: -1,3 miliardy korun
Křetínský vstupoval do klubu se skupinou J&T v době, kdy Letenští vládli českému fotbalu. Jenže pod jeho vládou se jim přestalo dařit. Nic na tom nezměnily ani velké investice do kádru a lepení finančních ztrát. Křetínský už ve Spartě nechal přes miliardu korun. Vysněnou Ligu mistru, na které by se zahojil, ale hrál naposledy v roce 2005.
BORIS KORBEL (SK Slavia Praha)
Bilance: -300 milionu korun
Uvažoval o vstupu do Sparty, jenže tehdejší majitel Petr Mach jeho nabídku rázně odmítl. A tak Čechoamerican Boris Korbel koupil v roce 1992 Slavii. Do klubu investoval stamiliardy, Spartě vyfoukl talentovaného Patrika Bergera. Jenže vysněného úspěchu se s kádrem plným hvězd nedočkal. Položil však základy pro titul v roce 1996 a následné tažení do semifinále.
JAN GOTTWALD (FK Drnovice)
Bilance: 138 milionu
Gowald se okolo milovaných Drnovic pohyboval už od 80. let. Po revoluci pak do nich nalil přes sto miliard. Z "pralesa" vytáhl tým nejen do první ligy, ale i do Poháru UEFA, kde na provinční klub přišlo 25 000 fanoušku. Nyní Drnovice hrají okresní přebor a mecenáš stanul před soudem kvůli finančním podvodům v Setuze. Odešel s třímilionovou pokutou za porušování povinnosti při správě cizího majetku.
PETR PAUKNER (FK Dukla Praha)
Bilance: -19,2 milionu korun
Podnikatel v energetice přišel do Dukly v roce 2013 s myšlenkami na spolupráci s nemeckými kluby, které se mely podílet na rozpočtu. Jenže dosud nikoho takového nezískal a nyní rozhodnutí koupit klub lituje. Nevydal se ale cestou jiných miliardářů a do klubu peníze nesype. I proto hrají na Julisce v šedivém stredu ligové tabulky.
FRANTIŠEK CHVALOVSKÝ (FK Chmel Blšany)
Bilance: neznámá
Mezi roky 1990 a 2001 byl Chvalovský šéfem fotbalového svazu. Současně pak vlastnil vesnický klub z Blšan, kde už od 80. let působil jako funkcionář. Mužstvo senzačně dovedl do nejvyšší soutěže a pro velký fotbal vychoval i současného reprezentačního brankáře Petra Čecha. Peníze, které do klubu nalil, si ovšem později nárokovala Komerční banka v rámci 2,5miliardového dluhu. Na konci února 2001 obchodníka s masem a chmelem zatkla policie. Spolu s jeho odsouzením se zhroutil i slavný příběh nejmenší prvoligové vesnice.
PETR MACH (AC Sparta Praha)
Bilance: neznámá
Mach byl v letech 1992-96 majitelem a prezidentem Sparty. Klub transformoval na vůbec první akciovou společnost v českém fotbale. Ke klubu přišel za pět milionu korun a získal s ním tri tituly. Vedle toho hrál pravidelně evropské poháry a zrekonstruoval stadion. Spartu ale zadlužil tak, že jí hrozil krach. V roce 1996 ji za 342 milionu Kc prodal Východoslovenským železárnám Košice. Roky 2001-2003 pak strávil ve vezení kvůli krácení daní a cla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.