Chce nastolit disciplínu
Šimáně: Slavii budu asi řídit já, Číňané nemají takové ambice
04.09.2015 19:39
Fotbalová Slavie zažila v pátek tolik očekávaný "velký třesk". Do tradičního klubu vstoupila čínská finanční a energetická společnost CEFC, která koupila od dosavadního majitele Aleše Řebíčka 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Travel Service. Právě na něho pravděpodobně připadne i řízení klubu. "Slavii je třeba dát do pořádku po stránce sportovní, ekonomické i manažerské," řekl mimo jiné nový menšinový vlastník.
"Velmi dobře si uvědomujeme, jak specifická a náročná je investice do fotbalového klubu s tradicí, historií a podporou fanoušků, jakou má SK Slavia Praha," uvedl v prohlášení prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. "Chceme ze Slavie vytvořit silný a stabilní fotbalový klub a vrátit ji tam, kam právem patří - na vrchol," dodal.
Prvním krokem nového majitele má být zajištění finanční stability klubu, protože Slavia čelí insolvenčnímu řízení kvůli vleklým sporům s bývalým generálním ředitelem Zbyňkem Kusým. Návrh na něj podala v červnu společnost Online Services z tichomořské Samoy, která uplatňuje pohledávku přesahující šest milionů korun po splatnosti. Dalších 150 tisíc se domáhá společnost Gamma Enterprise.
Šimáně označil vstup do klubu za svou občanskou povinnost. "Protože s ohledem na finanční problémy by Slavia během pár týdnů už nemusela existovat. Takže to byl docela fofr. Dokonce jsem uvažoval, že do toho půjdu sám, ale pak se naskytli dva až tři spoluinvestoři a čínští partneři vyšli nejlépe," řekl webu ihned.cz.
Řízení klubu se nejspíš ujme sám. "Oni (čínští majitelé) nemají ambici se na řízení nijak zvlášť podílet, takže se nejspíš domluvíme, že pořádek a disciplínu v klubu nastavíme my. Musí se nastavit jasná pravidla fungování a komunikace," prohlásil Šimáně.
Řebíček koupil Slavii v srpnu 2011, kdy byl klub ve finanční krizi a hrozila mu ztráta profesionální licence. Situace se ale nezlepšila a o prodeji se spekulovalo již delší dobu. Mezi údajné zájemce patřil kazašský podnikatel Talgat Bajtazijev, ruský podnikatel Dmitrij Romaněnko a údajně také CSKA Moskva nebo Petr Kellner.
Podle deníku Neovlivní.cz prodej Slavie zprostředkoval někdejší ministr obrany a prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který je velkým fanouškem vršovického celku. Zajímavostí je, že CEFC má podíl ve skupině J&T Finance Group, která vlastní pražského rivala Spartu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.