Slavia patří nové firmě, Řebíček klub neopustí

24. 9. 2014 10:35
Dosavadní majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček.
Dosavadní majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček.

Fotbalová Slavia vlastnicky splyne s majitelem stadionu v Edenu společností Vinet. Dosavadní majitel klubu Aleš Řebíček vršovický celek neopouští, bude ho vlastnit prostřednictvím jediné firmy spolu s Vinetem. Novinářům to na tiskové konferenci řekl mluvčí Slavie Jiří Vrba.

"Prodávám Slavii společnosti Vinet pana Slavíčka a investora pana Karla Pražáka," potvrdil pro Lidovky.cz Řebíček. Tiskový mluvčí pražského klubu Jiří Vrba však tuto informaci na tiskové konferenci před pražským derby upravil.

Server lidovky.cz předtím informoval, že bývalý ministr dopravy Řebíček Slavii prodává společnosti kladenského advokáta Václava Slavíčka Vinet, která již vlastní stadion v Edenu. "Prodávám Slavii společnosti Vinet pana Slavíčka a investora pana Karla Pražáka," citoval server Řebíčka s tím, že by měl prodat 99,93 procenta akcií.

Podle zástupců Slavie je ale situace trochu jiná. "Rád bych na pravou míru uvedl informaci, že Aleš Řebíček prodává Slavii. Tak to úplně není. Spíš se Slavia v rámci jednání, které finišuje, dostává do fúze s vlastníkem stadionu. Vznikne jedna společnost, která bude držet jak klub, tak stadion," uvedl Vrba.

Splynutí by mělo vyřešit problémy mezi klubem a stadionem, které vyvrcholily v květnu podáním žaloby na Slavii. Majiteli arény se nelíbilo, jakým způsobem klub platí nájemné.
"Od okamžiku, kdy Slavia funguje na tomhle stadionu, je tady určité napětí mezi vlastníkem stadionu a klubem. To napětí se relativně dlouhou dobu stupňovalo a problémy eskalovaly až v podání žaloby na Slavii na výpověď nájemní smlouvy," řekl Vrba.

"V průběhu času se jednáním ukázalo, že jedinou nám známou možností, jak situaci vyřešit, je fúze, splynutí dvou společností do jedné," dodal Vrba.

Sedmačtyřicetiletý Řebíček, který vedl ministerstvo dopravy v letech 2006 až 2009, získal Slavii v srpnu 2011 v době, kdy byl klub ve velké finanční krizi a hrozila mu ztráta licence. Od investiční skupiny Natland Group odkoupil její sedmdesátiprocentní podíl za nezveřejněnou částku a získal 98 procent akcií. Peníze na nákup Slavie Řebíček podle svého vyjádření získal prodejem podílu ve stavební a dopravní firmě Viamont za 750 milionů korun.

O prodeji klubu Řebíček údajně v nedávné minulosti jednal s ruským podnikatelem Dmitrijem Romaněnkem a spekulovalo se i o zájmu CSKA Moskva. Nakonec bude exministr Slavii vlastnit spolu se společností Vinet. V jejím čele stojí kladenský advokát Slavíček, jenž stadion koupil v roce 2012.

Podle tehdejších informací Hospodářských novin ho získal pro svého klienta Karla Pražáka, který má blízko ke společnosti PPF Petra Kellnera. To však PPF i Slavíček důrazně popřeli. "Absolutně vylučuji, že by za mnou někdo stál. Pana Pražáka ani neznám," uvedl Slavíček.

Přehled dosavadních většinových majitelů fotbalového klubu Slavia:

1991-1993 - Americký podnikatel českého původu Boris Korbel.
Červen-prosinec 1993 - Fotbalový oddíl Slavia.
1994-1997 - Více akcionářů bez většinového majitele, například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další.
1997-2006 - Britská investiční společnost ENIC.
2006-2011 - Tehdejší šéfové klubu, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen.
2011 - Antonín Franc (podle deníku Mladá fronta DNES se jedná o bývalého řidiče exšéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského a kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, který byl podle tehdejších spekulací tisku pravděpodobně skutečným vlastníkem Slavie).
Květen-srpen 2011 - Investiční a finanční společnost Natland Group.
Srpen 2011 - září 2014 - Bývalý ministr dopravy a dosavadní spolumajitel Aleš Řebíček (ministrem 2006 až 2009).
Od září 2014 - Společnost Vinet, vlastník stadionu v Edenu.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ