Peníze budou, my nebudem, říká stará pravda. Jenže ve fotbale to neplatí. Bez peněz není míčová zábava. Českomoravský fotbalový svaz se teď musí vypořádávat s jasným problémem: nepostup do Afriky přináší milionovou mezeru v jeho rozpočtu.
Jde o částku převyšující 150 milionů korun. Postupové peníze přitom jsou a byly dlouhodobým chlebem, jenž svaz živil. Od roku 2004 přinesly tři kvalifikační úspěchy (dvakrát Euro, jednou mistrovství světa) částku převyšující 700 milionů korun. Ta se vsákla do svazového rozpočtu, jenž se pohybuje kolem 220 milionů korun.
Co to všechno znamená? Že bude hůř. „Samozřejmě, ty finance budou chybět," nezastírá předseda svazu Ivan Hašek. „Budou se dělat úsporná opatření, která začala už s příchodem mé vlády na svaz. V komplexu se žilo nad poměry, hlavně co se funkcionářů týká."
Haškova priorita ale leží jinde. „Náš úkol je projíst si jen to, na co si vyděláme. Svaz musí vydělávat sám, nebýt závislý na příjmech z postupů reprezentace. Věřím, že náš fotbal na tom není tak špatně."
Jenže Haškova slova by utvrdil jen hromadný příchod peněz od sponzorů. A ten se v době finanční krize a aktuálního fotbalového útlumu očekávat nedá. Navíc v roce 2010 skončí smlouvy třem svazovým partnerům - Pumě, České spořitelně a T-Mobile. Ostatní mají se svazem delší kontrakty.
„Probíhají jednání a můžu ubezpečit, že sponzoři mají zájem prodloužit smlouvy na další kvalifikační období. Ten konečný výstup je otázkou budoucnosti. Záleží na naší schopnosti," říká Hašek, jenž si přeje vyždímat z partnerských kontraktů co nejvíce.
A také ho těší, že se všichni hráči vzdali prémií, hráli „jen" za startovné, které je 10 tisíc korun na hlavu.
Přesto český fotbal čekají těžké časy. Má nějaké rezervy, kdyby bylo nejhůř? Hašek odpovídá: „Ano, je tam rezerva, z prodeje svazového domu v Kozí ulici (120 milionů korun, pozn. autora), ale na ty peníze se nesáhne. Jinak skončím. Sezona 2010/11 je zabezpečená."
Foto: ČTK