Chuligány <span>pohlídají pořadatelé,</span> zákony se nemění

22. 7. 2008 13:16
Policie na stadionech už ne tak často.
Policie na stadionech už ne tak často.

Policie na stadionech už ne tak často.Boj proti fotbalovým chuligánům dostal jasnější kontury. Zásadních změn se ale nedočká. Expertní tým ministerstva vnitra, složený se zástupců tuzemských klubů, policie, ČMFS a Úřadu na ochranu osobních údajů, předložil svoji vizi: do legislativy se zasahovat nebude, přičemž odpovědnost za chování fanoušků na stadionech postupně přeberou soukromé bezpečnostní služby.

Neustálé naléhání šéfa ligy Ivo Lubase nebo předsedy svazu Pavla Mokrého po změnách v zákonech tak nebylo vyslyšeno.

"Došli jsme k přesvědčení, že česká legislativa se v otázce fotbalových chuligánů měnit nemusí. Policie má dostatečná oprávnění," řekl ministr vnitra Ivan Langer, který jako jeden z hlavních bodů programu představil třicetistránkový manuál pro fotbalové kluby.

ČTĚTE TAKÉ: Derby "S" zničily dělbuchy

"Je to soupis věcí, o kterých se hovořilo a o kterých se nevědělo, jestli se smí, nebo nesmí," poznamenal k brožurce, jež je ozdobena mnoha kreslenými vtipy. Na každé druhé straně je jeden. "Manuál představuje kuchařku, podle které se dá vařit. A na nás je se podle ní vařit naučit."

Obal brožurky o bezpečnosti na sportovištích.Stop až na deset let 

Zelenočerný výplod expertního týmu má odstartovat malou revoluci v boji proti chuligánům. Odborníci na fotbalovou bezpečnost sestavili také jakýsi program, který si ve středu nechají schválit vládou. Mezi jeden z hlavních bodů patří třeba způsob alternativních trestů. Ministerstvo chce zakázat výtržníkům vstup na stadion až na deset let. Tak jako je to v Anglii, kde se "chycení" rowdies musejí každý víkend hlásit na policejních stanicích.

Z plánu expertního týmu nejvýrazněji vyčnívají dvě skutečnosti - kromě výše zmíněného faktu, že se nebude měnit legislativa, také avizovaná novinka, související s reformou policie.

"Klub je pánem domu, tudíž si musí zajistit bezpečnost při samotném utkání. Policie bude dohlížet na prevenci mimo fotbalové stadiony, bude doprovázet rizikové skupiny, bude spolupracovat třeba i s Českými dráhami," naznačil Langer, že hlavní tíha zodpovědnosti při fotbalových zápasech bude ležet (podle očekávání) na mužích v rozlišovacích vestách, a nikoliv v uniformách.

"Změníme živnostenský zákon tak, aby práci pořadatelů mohly vykonávat pouze osoby, které mají čistý trestní rejstřík a které jsou k tomu zdravotně způsobilé," vyloučil Langer účast tradičních "hlídacích důchodců", kteří se do vesty obléknou spíše z důvodu sledování fotbalu než zajišťovaní bezpečnosti. "Policisté zasáhnou až v případě masivního narušení pořádku. Jinak nepatří na stadiony," dodal ministr.

Happy end. Konec dobrý?

Ač si Českomoravský fotbalový svaz přál ústy svého předsedy trochu odlišný výstup ministerstva, bezpečností manažer svazu Miroslav Platil celý proces pochválil. "Je to happy end naší snahy," řekl. Langer jej mírně opravil: "Není to happy end, je to počátek našeho boje. Ale jsme na dobré cestě."

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ