Fotbalistům, hokejistům či volejbalistům v Česku ve valné většině případů nejspíš za dva roky klesne čistá mzda. A klubům vzrostou náklady na hráčské platy, což dost možná některé nepřežijí. Alespoň tehdy, pokud projde návrh nového zákona o dani z příjmu, který by měl platit od roku 2010.
V současné době je většina sportovců v roli podnikatelů, kteří si daně počítají a platí sami. To by se mělo od roku 2010 změnit, pokud návrh změny zákona schválí vláda a poslanci.
Daňová novela počítá s tím, že by sportovci byli zaměstnanci klubu. A podle toho by také platili daně a sociální a zdravotní pojištění.
Navrhovaná změna daňového systému by se měla týkat všech kolektivních sportů. Naopak například tenisté by měli i nadále fungovat jako živnostníci.
Jak to bude vypadat, když "daňová" revoluce projde |
Výdělky nejlepších profesionálních hráčů jsou v tuzemsku vysoké a daňové změny by tvrdě pocítili. Největší hvězdy ve fotbalu berou řádově milion korun měsíčně. Například fotbalista Tomáš Řepka si ve Spartě přijde nejméně na 8,6 milionu korun čistého ročně, další desítky fotbalistů na špičce vydělají kolem 100 tisíc korun měsíčně.
Pokud by už teď platil nový zákon o dani z příjmu, klesla by například Řepkova mzda podle výpočtu MF Dnes na zhruba 8,3 milionu čistého. K tomu by Sparta platila za svého hráče ještě sociální a zdravotní pojištění ve výši zhruba 400 tisíc korun. Pokud by letenský klub přenesl tento náklad na hráče, měl by Řepka plat 7,9 milionu čistého za rok. |
"Nechceme, aby sportovci z kolektivních sportů podnikali jako živnostníci," citoval náměstka ministra financí přes daně Petera Chrenka deník MF Dnes, který o chystané daňové „revoluci" informoval jako první.
Podle Chrenka jsou v této oblasti velké úniky, protože řada fotbalistů či hokejistů platí daně jako podnikatelé. Od svých příjmů si tak může odečíst skutečné náklady - například kopačky, dres, pronájem auta - či paušální náklady a platit daně z nižší částky.
"Když nakoupím pro bývalý klub deset míčů, schovám si účtenku a na konci roku mi to sníží daňový základ," řekl deníku jeden z ligových fotbalistů. To by daňová změna v případě jejího schválení zatrhla; pokud by prošla, platil by to ze svého.
Podle MF Dnes se v případě schválení změny může stát, že mnoho sportovců přestane být profesionály, dojde ke snížení počtu profesionálních klubů a není vyloučeno ani to, že některé kluby zkrachují.
„Pro kluby by to znamenalo, že místo jedné koruny budou hráčům platit 1,33 koruny. Buď tu zátěž unesou a navýší rozpočet, nebo půjdou hráči s platem o třetinu dolů," řekl deníku šéf profesionálního fotbalu Ivo Lubas.
„Pro český hokej by to znamenalo totální rozvrat," řekl šéf hokejových Pardubic Zbyněk Kusý. „Elitní hráči nám zdrhnou do Švédska či Ruska."
Změna se nebude týkat legionářů, kteří své výdělky zdaňují v zemi, kde působí. V západní evropě se daň pohybuje v rozmezí od 40 do 50 procent, v Severní Americe i přes 50 procent.
Přestože není jisté, zda novela zákona vládou a parlamentem projde, už nyní se jí kluby i sportovci bojí. MF Dnes spočítala, že pokud by fotbalová Sparta chtěla zachovat výši platů svých hráčů, stouply by náklady na platy ze 150 milionů na 190 milionů ročně.
Foto: Robert Sedmík